Bitkisel ürünlerde hastalık ve zararlılarla mücadele önem taşıyor. Bunlardan biri olan kozalak akarı, fındığa özel zararlı olması nedeniyle daha dikkat edilmesi gereken bir sorun olarak öne çıkıyor.

BAKAN TUNÇ VE YILMAZ'IN DÜZCE PROGRAMI BELLİ OLDU BAKAN TUNÇ VE YILMAZ'IN DÜZCE PROGRAMI BELLİ OLDU

Düzceli üreticilere çağrı yapan uzmanlar, kozalak akarıyla mücadelenin tam zamanı olduğuna işaret etti. Bu dönemde mutlaka bahçelerin kontrol edilmesi ve mücadele çalışmalarının başlatılması çağrısında bulunan uzmanlar, "Kozalak akarı fındık bitkisinin meyve, yaprak ve sürgünlerini oluşturacak tomurcukları tahrip ederek ürün kaybına ve yoğunluğun fazla olduğu bahçelerde uç kurumalarına neden olarak bitkiye zarar vermektedir. Bu zararlılar gözle görülemeyecek kadar küçüktür." dedi.

Fındık Uyarı

İlaçlama çalışmasında dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle aktarıldı: "İlaçlama esnasında hiçbir şey yenilip içilmemeli, gözlük, maske, eldiven, tulum ve çizme mutlaka giyilmelidir. İlaçlama bittikten sonra mutlaka bütün vücudumuz bol sabunlu su ile yıkanmalıdır. Boş ilaç ambalajları gelişi güzel çevreye atılmamalı, uygun şekilde bertaraf edilmelidir. İlaçlama yapılan bahçelerde 10 gün süre ile hayvan otlatılmamalıdır. İlaçların arılara zarar vermemesi için de dikkat edilmelidir. Kimyasal ilaçların arıların su içtiği kaynaklara bulaştırılmaması son derece önemlidir.”