Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, il genelinde suç ve suçlulara adeta göz açtırmıyor. Düzce Valiliği tarafından yayımlanan asayiş raporunda, asayiş olaylarında geçen yıla oranla 2024 yılının ilk dört ayında büyük düşüşler yaşandığı görüldü.Ekran Alıntısı-130

Düzce Valisi Selçuk Aslan da Düzce İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kılıç ile birlikte, Valilik binasında basın toplantısı düzenledi. Düzce’nin 2024 yılının 4 ayında meydana gelen asayiş olaylarının rakamlarını anlatan Vali Aslan, “Düzce’de göreve başladığımız ilk günden itibaren milletimize en iyi şekilde hizmet etmek ve Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etmek yolunda tüm mesai arkadaşlarımla birlikte azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Bu bağlamda içerisinde bulunduğumuz yılın ilk dört ayında Düzce’mizin huzur ve güvenliği için gerçekleştirdiğimiz çalışmaları kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Ülkemiz genelinde 31 mart 2024 günü yapılan mahalli idareler genel seçimlerinde ilimizde seçmen iradesinin sağlıklı bir şekilde sandığa yansıması için tüm tedbirler eksiksiz bir şekilde alınmış; seçim, güvenlik ve huzur içerisinde gerçekleştirilerek seçimler sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır. İlimiz de asayişinin sağlanması ve kamu düzeninin devamı çalışmaları kapsamında, 2024 yılının ilk 4 ayında; 3227 asayiĢ olayı meydana gelmiş, kolluk birimlerimizce de 31 terör, 72 kaçakçılık ve organize suçlar, 719 narkotik suçlar, 126 siber suçlar ve 19 „u da göçmen kaçakçılığıyla mücadele kapsamında toplam 967 operasyon yapılmıştır” dedi.

Vali Aslan’ın açıkladığı asayiş raporunda, 2024 yılında özellikle uyuşturucu madde kullanımı ve satışı konusunda alınan tedbirler nedeniyle büyük oranda düşüş yaşandığı yer aldı. 2024 yılında 719 uyuşturucu operasyonu düzenleyen ekipler, 718 kişiyi yakaladı. Düzenlenen bu operasyonlarda, 25.760,05 gram eroin, 5 bin 643. 47 gram bonzai, bin 955. 98 gram metamfetamin, iki bin 479. 16 gram esrar, 32 gram kokain, bin 487,2 gr skunk, 264 adet extacy, 9 bin 161 adet sentetik ecza hapı ele geçirildi.

2024 yılının ilk 4 ayında; kişilere karşı bin 468, malvarlığına karşı 426, millete ve devlete karşı 42, takibi gereken 997, topluma karşı suçlarda ise 294 olmak üzere toplam 3227 asayiş olayı meydana geldi. Raporda, geçen yılın aynı dönemine kıyasla alınan tedbirler nedeniyle olay sayılarında yüzde 24 azaldığı görüldü.

SOKAK SATICILARI TEK TEK TEMİZLENİYOR SOKAK SATICILARI TEK TEK TEMİZLENİYOR

Terör operasyonlarında artış sağlandı

Terörle mücadele kapsamında yılın ilk dört ayında bölücü terör örgütlerine karşı 5, dini istismar eden terör örgütlerine karşı 18 ve FETÖ /PDY Terör Örgütüne yönelik ise 8 operasyon olmak üzere toplam 31 operasyon yapılarak 39 şahıs yakalandı. Yine raporda bir önceki yılın aynı dönemine göre terör operasyonlarında yüzde 82 artış sağlandığı yer aldı.

Raporun detayında ise silah kaçakçılığı, Kaçakçılık ve Organize İşler, Aile İçi Şiddet gibi olaylarda geçtiğimiz yılın verilerine göre 2024 yılının ilk 4 ayında büyük düşüşlerin yaşandığı bildirildi.

Düzce İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, Düzce halkının huzur ve güven ortamını sağlamak için gece gündüz görevlerinin başında olduğu vurgulandı.

HABER: Savaş ARI