"Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla 11 Haziran 1868'de kurulan Türk Kızılay’ı, 156'ncı yıl dönümünü kutluyor.

Balkanlardaki çatışmalar nedeniyle 14 Nisan 1877'de "Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti" adını alan kurumun Osmanlı topraklarının olduğu Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika'da şubeleri açıldı.

1923'te adı "Türkiye Hilali Ahmer Cemiyeti" olan kuruluş, 1935'te Mustafa Kemal Atatürk tarafından "Türkiye Kızılay Cemiyeti" adı verildi. 1947'de de "Türkiye Kızılay Derneği" ismini aldı.

A3-3

Bu kapsamda Düzce’de Kızılay’ın 156. Kuruluş yıldönümü vesilesiyle Beyköy Kaledibi Restoranda program düzenlendi. Kızılay Düzce Şubesi tarafından gerçekleştirilen programa, Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kılıç, Beyköy Belediye Başkanı Fatih Ocak, Düzce İl Müftüsü Osman Aydın, Kızılay Düzce Şubesi Başkanı AV. Halil Aydın’ın yanı sıra çok sayıda Kızılay gönüllüsü katılım sağladı.

A4-2

Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Düzce İl Müftüsü Osman Aydın’ın yaptığı duayla devam ederken, Kızılay gönüllüleri tarafından yapılan pilav ve tatlı ikramının ardından son buldu.

A1-4

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kızılay Düzce Şubesi Başkanı AV. Halil Aydın, “Kızılay’ın kuruluşunun 156.Yılında bizi bu şekilde bir araya getiren Allah’a hamd ediyorum. İnşallah hep böyle güzel günlerde bir arada oluruz. Maalesef hayatın gerçekleri var, zor ve meşakkatli günlerde yaşadığımız bir gerçektir. Zor ve meşakkatli günlerde, Hilal-i Ahmer dediğimiz Kızılay ilk akla gelen kurumlardan bir tanesidir. Biz o zor günler için hazırlıklı olmak adına her daim nöbetteyiz.” İfadelerini kullandı.

A5-1

Kızılay’ın devasa bir çınar olduğuna dikkat çeken Düzce Valisi Selçuk Aslan, “1868’de ekilen tohum bugün devasa bir çınar oldu. Kızılay dünyanın her bir tarafındaki mazlumlara iyilik elini uzatabilecek devasa bir çınardır. Ucu Türkiye’de olan bu çınar, Afrika’dan Asya’ya, Güney Amerika’dan Avrupa’ya kadar nerede bir mazlum ve mağdur var ise, Türk insanın iyilik ve merhametini oraya taşıyan harika bir köprü durumundadır” ifadelerine yer verdi.

A2-3

ACILI ANNE: BİZİ BİRAZCIK SEVİYORSAN NE OLUR GERİ DÖN ACILI ANNE: BİZİ BİRAZCIK SEVİYORSAN NE OLUR GERİ DÖN

Haber Zeki AŞIKOĞLU

Kameraman: Emirhan TÖNGEL

Editör: Zeki Aşıkoğlu