Sel felaketinin vurduğu Düzce’de yaraların sarılması için başlatılan çalışmalar devam ediyor. Sel Felaketinin yaşandığı 2 gün boyunca kurmayları ile birlikte sahadan ayrılmayan Düzce Valisi Cevdet Atay, yürütülen çalışmaları da yakından takip ediyor.

“Düzce 1998 yılından bu yana en fazla yağışı aldı”

AW930743_03

2 gün boyunca gece – gündüz sel felaketinin vurduğu bölgelerde incelemelerde bulunan Vali Atay, Öncü Haber Merkezine özel açıklamalarda bulundu. Meteorolojinin uyarılarının ardından hemen gerekli önlemleri aldıklarını söyleyen Vali Atay,   “Öncelikle Düzce’deki vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. 48 saattir devam eden yağışlarda, Düzce ilimiz son yıllar da aldığı en fazla yağışı aldı. 1998 yılından bu yana en fazla yağışı aldı. Yığılca ilçemizde yaklaşık 250 kg metre kare başına yağmur yağdı. Düzce’nin hemen hemen her ilçelerinde ciddi yağışlar aldık.  Dünden bu yana gerekli tedbirlerimizi aldık ve uyarılarımızı yaptık.  Bundan dolayı Allaha hamd olsun bir can kaybımız yok. Bu sevindirici haber fakat, insanların evine su dolması, insanların zorluk çekmesi bizi üzüyor” diye konuştu.

64169e71-0d26-47e0-8bfc-677d39d2d17d

“Bizler tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz”

 “Bizler Meteorolojik verilere göre, halen tedbirlerimizi almaya ve uyarılarımızı yapmaya devam ediyoruz” diyen Vali Atay,  bu tür afetlere karşı tüm vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaya davet ederek, “Sabahın ilk ışıkları ile birlikte gerekli planlamaları yapıp hasar tespit çalışmaları ve zarar tespit çalışmaları yapacağız. Tarımsal anlamda zarar gören vatandaşların dertlerine derman olma adına ne yapmamız gerekiyorsa onları yapacağız.  Bu uyarılarımızı sık sık yapıyoruz bir kere daha tekrar edelim, dere kenarlarından uzak duralım, suyun debisi çok yüksek ve miktarı da yüksek. Bir tehlikeye maruz kalmamak adına uzak duralım, şimdiye kadar, hiçbir vatandaşımız bir can kaybı Allaha şükürler olsun yaşamadı, bundan sonra da böyle bir yaşamamak adına herkes lütfen dikkatli olsun” şeklinde konuştu.

“Tüm ekiplerimiz sahada”

1-72

ÖZLÜ DÜZCE LİSESİ MEZUNU, ONA SORUN ÖZLÜ DÜZCE LİSESİ MEZUNU, ONA SORUN

Sel felaketinin izlerinin silinmesi için tüm ekiplerin sahada olduğunu kaydeden Vali Atay, son olarak şunları söyledi:

AA-20230709-31631522-31631515-DUZCE_KIRSALINDA_SAGANAK_NEDENIYLE_DERELER_TASTI_BAZI_YOLLAR_KAPATILDI

“Düzce’deki yağışların yarın (10 Temmuz) öğlene doğru azalacağı söyleniyor, ondan sonra suyun akışına göre gerekli tedbirlerimizi alıp planlamalarımızı yapacağız. Hepinize geçmiş olsun,  Köy yollarımız kapalı biliyoruz, yarın sabah onların eksiklerini gidereceğiz, birkaç köyümüzün içme suyu hattı ve elektriği yok bunları en kısa zamanda gidereceğiz. Çalışan arkadaşlarımızın zarar görememeleri adına bazen inisiyatifi onlara bırakıyoruz. Sel bölgesinde kimseye zarar vermeden çalışılabiliyorsa çalışılır, ama onların canları da bize emanet, çok acil durumda daha farklı davranırız ama şuan suyun çekilmesinden başka çaremiz yok. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, 400 çalışma arkadaşlarımız şuan sahada, acil durumlarda müdahale ediyorlar. Düzce Belediyesi bu sorun ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor, Belediyedeki ekip arkadaşlarımız sabah saatlerinden itibaren su vermeye başlayacakları yönünde bana bilgi verdiler.”

HABER: Savaş ARI