Tarım ve Orman Bakanlığı’nca hayata geçirilen "Kaynaşlı Kestane Ormanlarında Arıcılık Projesi" kapsamında Düzce'de 30 arıcıya ana arı ve arı kolonisi dağıtımı yapıldı.

Kestane ormanlarıyla zengin bir floraya sahip Kaynaşlı ilçesinde arıcılığı geliştirmek amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nce 600 bin lira bütçeli proje geliştirildi. Yüzde 75'i hibe desteği olan projeden, 2'si kadın 30 arıcı yararlanmaya hak kazandı.

“HAVA SICAKLIĞI 35 DERECE, İNSANLAR DIŞARI ÇIKAMIYOR, DÜKKANDA DURAMIYOR” “HAVA SICAKLIĞI 35 DERECE, İNSANLAR DIŞARI ÇIKAMIYOR, DÜKKANDA DURAMIYOR”

10-21

Destekten yararlanan arıcılar için kaymakamlık bahçesi önünde ana arı ve arı kolonisi dağıtım töreni düzenlendi. Programa, Kaynaşlı Kaymakamı Ali Açıkgöz, Kaynaşlı Belediye Başkanı Efdal Altundal, Tarım ve Orman İl Müdürü Esra Uzun, AK Parti Düzce İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, MHP İl Başkanı İlhami Caboğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Fazlı Koç, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

11-43

“Yıllık bal üretiminin 412 ton bal üretimimiz var”

Programda konuşan Vali Selçuk Aslan, arıcılığın Düzce için önemli olduğunu belirterek, ""İlimiz ekonomisi açısından önemli olmakla beraber hak ettiği değeri veremediğimiz bir konu arıcılığımız. Floramız, coğrafyamız oldukça arıcılığa elverişli, cennetvari bir diyar. Yaklaşık 1492 kilometrekarelik coğrafyamızın yüzde 60'ı neredeyse orman varlığına sahip. Bu yüzde 60'lık orman varlığının net oranın yüzde 10'u da kestane ormanlarından oluşmakta ki kestane balının kıymetini izaha gerek yok. Bugüne kadar Düzceli arıcıların ürettiği ballardan herhangi bir şikâyet almadık. Bu noktada gerek Kaynaşlı olsun gerekse Düzce olsun tüm arıcıların tebrik etmek istiyorum. İlimizde arıcılık sektöründe Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’ne kayıtlı 792 arıcımız var. 52 bin civarında kovanın söz konusu olduğu 412 ton bal üretimimiz var. Ancak, dünya ortalamasında kovan başına üretim 21 kg iken, bizde 9 kg civarında. Bunun için yeni yöntemleri araştırmak ve uygulamak zorundayız. Bu proje ile Kaynaşlı'da 30 çiftçimize dörder adet ana arı ve arı kolonisi dağıtımı yapacağız ve ünite sayısını 4'ten 5'e çıkarıyoruz. İnşallah bu başlangıç, gençlerimizi ve kadınlarımızı da teşvik eder." dedi.

1-337

"Sizin ürettiğiniz ürünlerle iftihar ediyoruz"

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir ise kente her açıdan hizmet etmek için çalıştıklarını belirterek, "Bu proje yazılıp Ankara'ya ulaştırıldığında desteğe ihtiyaçları oldu. Biz de sayın Bakanımızla görüştük. Çünkü arıcılık Düzce için çok kıymetli, Yığılca'dan, Kaynaşlı'da şehrimizin dört bir yanından bunu görüyoruz." dedi.

S O S Y A L S K D K D1

Düzce'de üretilen kestane balının kalitesine değinen Keşir, "İkram ettiğimizde, hediye götürdüğümüzde her zaman kestane balımızla Ankara'da iftihar ediyoruz ve bunun özel bir bal olduğunu ifade ediyoruz. Bu anlamda, tüm bal üreticilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bizim yüz akımız oluyorsunuz, sizin ürettiğiniz ürünlerle iftihar ediyoruz." ifadesini kullandı.

Dada 1 Asdada Sdad23D4

“Düzce, arıcılık alanında Türkiye'nin önde gelen illerinden biri”

Düzce İli Arıcılar Birliği Başkanı Cafer Kaba törende, Düzce'nin arıcılık alanındaki başarılarından bahsetti. Kaba, "Düzce, arıcılık alanında Türkiye'nin önde gelen illerinden biridir. Birlik olarak arıcılarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıyoruz. Kestane balı üretiminde Türkiye birincisiyiz ve bu başarıda yerel yönetimlerin desteği büyük" dedi .

Konuşmaların ardından, ana arı ve arı kolonisi dağıtımı gerçekleştirildi.