Akçakoca denizinin yüzeyinde görülen köpüklenme ile ilgili müsilaj olacağı yönünde haberler yapılmıştı. Valilikten yapılan açıklamada konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi: “Ulusal, yerel haber kanalları ile bazı sosyal medya mecralarında İlimiz Akçakoca İlçesinde “Marmara’dan sonra Karadeniz’de de görüldü”, “Karadeniz’de müsilaj yayılıyor” şeklinde haber ve iddialara ilişkin 17.06.2024 tarihinde Düzce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Düzce İl Sağlık Müdürlüğü ve Düzce İl Tarım Orman Müdürlüğü ekiplerince yerinde inceleme yapılmıştır.

Ekran Alıntısı-154

Yapılan ilk incelemelerde uzmanlardan oluşan ekiplerimizce durumun iddia edildiği gibi müsilaj olmadığı değerlendirilerek tüm şüphelerin ortadan kaldırılması için ileri tetkik amaçlı su numuneleri alınarak, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği gereğince incelenmek üzere TÜBİTAK MAM‘a, bakteriyolojik analiz ve ağır metal analizi yapılmak üzere Bolu Gıda Kontrol Laboratuvarına teslim edilmiştir.  Ayrıca Düzce İl Sağlık Müdürlüğünce Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliğine değerlendirmelerde bulunmak amacı ile 12 farklı noktadan su numunesi alınarak analiz edilmiştir.

“İSTANBULLULULAR; BU KİRLİ SUYU İÇİYORSUNUZ” “İSTANBULLULULAR; BU KİRLİ SUYU İÇİYORSUNUZ”

Whatsapp Image 2024 07 10 At 09.21.54

Alınan numuneler üzerinde yapılan analizler sonucunda;

Tarım ve Orman Bakanlığı Bolu Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü tarafından hazırlanan 19.06.2024 tarihli Muayene ve Analiz Raporu,

Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği gereğince TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan 08.07.2024 tarihli Analiz Raporu,

Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği gereğince Düzce İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından hazırlanan 20.06.2024 tarihli Analiz Raporlarına göre Müsilaj olmadığı anlaşılmıştır.

Akçakoca sahillerimizde deniz suyu, periyodik olarak alınan numunelerle düzenli olarak takip edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Editör: Tuğba Aksoy