Düzce’de Ramazan Bayramı öncesi çarşıda başlayan hareketlilik esnafın yüzünü güldürdü.

21 Nisan Cuma günü başlayacak olan Ramazan Bayramı için vatandaşlar son hazırlıklarını tamamlamak üzere çarşıya akın etti. Bayrama yeni kıyafetler ile girmek isteyenler bütçelerine uygun ürünleri tercih ederken, Düzceli esnaf da bayram nedeniyle işlerinin açıldığını belirtti.

Düzce’nin en işlek caddeleri alışveriş yapmak için gelen vatandaşlarla doldu. Alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar yoğunluk oluştururken adım atacak yer kalmadı. Öncü Haber Ekibi vatandaş ve esnaftan bayram alışverişi hakkındaki görüşlerini aldı.

Vatandaşların görüşleri şöyle:

“BİRÇOK ŞEHİR GEZDİM BÖYLE PAHALI BİR ŞEHİR GÖRMEDİM”

Ekran Alıntısı-20

HASAN BASRİ: Düzce’deki fiyatlardan hiç memnun değiliz. Asla memnun değiliz. Çünkü ben çok şehir geziyorum böyle pahalı bir şehir görmedim. Yani 2-3 katı ve mudanasız bir esnaf grubu var.

YÜKSEL KESER: Bayram alışverişimi çok şükür evet yaptım. Fiyatlar gayet iyi bugünümüze göre iyi. Eskiden yoktu alamıyorduk, şimdi var çok şükür yok diyorlar ama var yani, olanda var yok diyorlar yani. Hamd olsun alabildik, aldık çocuklarımızı sevindirebildik. Yok diyorlar ama olmayan insan neden çarşıya çıksın, bayram alışverişine çıksın? Onu söylesinler.

1-41

2-49

FERİDE ŞEN: Bayram alışverişimizi yaptık. Fiyatlar yüksek ama ne yapacaksın? Yapacak bir şey yok. İstediklerimizin üçte birini aldık. Onu da Allah giymeyi nasip etsin.

RAMAZAN ACAR: Bayram alışverişimizi yaptık, fiyatlar çok güzel. Her şeyi alabiliyorsun her şey bol.

NEVİN TEKE: Bayram alışverişimi yaptım daha önce. Fiyatlardan memnun değilim. O da bizim aymazlığımızdan dolayı. Her gün artıyor.

RECEP BEY: Bayram alışverişimizi yaptık. Fiyatlar ne iyi ne kötü yani orta şekilde. Almak istediklerimizi herkesi memnun edecek şekilde iyi kötü aldık. Herkese iyi bayramlar.

HATİCE SEYYAR: Bayram alışverişimi yapmadım yapmayı düşünüyorum. Fiyatlardan memnun değilim fiyatlar çok pahalı ama alacağız mecbur alabildiğimizi.

VATANDAŞ: Şeker 100 TL yani alınmıyor kendime üst alamıyorum yetecek kadar durumum yok yani. Pahalı şu anda bayram alışverişini 2000 TL alışverişe çıktım iki poşet aldım.

“BİR ŞEKERİN KİLOSU BİLE 280 TL OLMUŞ”

ZUHAL KARA: Bayram alışverişimizi yaptık yarı buçuk. Fiyatlardan hiç memnun değiliz. Pahalı neden memnun olacağız? Bir şekerin kilosu bile 280 TL olmuş onu da mı yemeyelim çoluk çocuğa vermeyelim? Hiçbir şeyden memnun değiliz her çok pahalı geçim zor.

“GEZİP TOZMAZSAK, YİYİP İÇMEZSEK KRALLAR GİBİ YAŞIYORUZ.”

VATANDAŞ: Gezip tozmazsak, yiyip içmezsek, giyinip kuşanmazsak krallar gibi yaşıyoruz. İşin özeti o. Fiyatların bu kadar fırlaması piyasa şartlarının yanı sıra esnafın da bunu istismar etmesinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Evlerimizde dolaplarımız tık basa dolu hâlâ bayram diye bir şeyler alma gayretinde olan insanlarında bu gayretini doğru bulmuyorum.

SELİN HANIM: Bayram alışverişimizi yaptım fiyatlar gayet iyi asgari ücrete göre iyi bence. Memnun olmadığımı söyleyemem memnunum.

Esnafın düşünceleri ise şöyle:

“İNSANLARIN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ.”

İLHAN SARIBAŞ: Yoğunluk var. Geneline baktığımız zaman insanların alım gücü düştü. Geçen seneyle bu senenin fiyat farkları halkımıza yansımış belli. Geçen seneye göre düşük. Her yerde olduğu gibi burada da o şekilde.

3-29

HAYRİ TÜTÜNCÜ: Şeker satıyoruz, bayram geldi. Koşturuyoruz. Ekonomik bazı sebeplerden alım gücümüz düştüğünden ötürü müşteriler birazcık sakin olur diye düşünüyorduk ama biz biliyorsunuz toplum olarak bayram geldiğinde bayram heyecanını yaşamayı seviyoruz. Ramazan Bayramı denince de akla şeker heyecanı geliyor şeker almak geliyor, çikolata geliyor. Aslında çocuk bayramı da diyebiliriz. Çoğunlukla şekere talep her zamanki gibi bu bayram da gösteriyor. Biz müşterilerin halkın ilgisinden memnunuz açıkçası. Şekerlerimizi dizdik, satmaya devam ediyoruz.

ÖMER KÜÇÜK: Vatandaşların bayram alışverişlerinden memnunuz. Hamd olsun yeterli. Bize yetiyor çorba kaynıyor. Şükür.

ÖMER FARUK HACIİSLAMOĞLU: Vatandaşların ilgisinden memnunuz. Önceki bayramlar gibi değil tabi ki ama idare diyor.

HÜSAMETTİN BEY:  Herkese hayırlı bayramlar dilerim kazasız belasız. Vatandaşlara Allah yardım etsin. Ortalık uçuyor. Yapacak bir şey yok. Zor, hayat çok zor. Ama yine geçinmeye devam ediyorsun.

SABRİYE ERDİNÇ: Bayram alışverişinden yoğunuz memnunuz talep var istek var. Ürün yetiştiremiyoruz.