BİN 500 DÜZCELİ İSTANBUL’DAKİ TARİHİ CAMİLERİ GEZDİ BİN 500 DÜZCELİ İSTANBUL’DAKİ TARİHİ CAMİLERİ GEZDİ

At eti skandalı ile sarsılan Düzce’de ramazan ayı öncesi gıda denetimlerinin sıklaştırıldığı açıklandı. Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, gıda işletmelerini mercek altına almak için sahaya çıktı. En büyük gıda denetçisi olan vatandaşların karşılaştıkları olumsuzlukları ihbar etmesi çağrısı yapan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ramazan kolileriyle ilgili de denetimlerin olacağını vurguladı. Öte yandan Düzceli vatandaşlar, özellikle kasap ve restoranlarda sıkı inceleme istiyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, ramazan ayı öncesi denetimleri sıklaştırdıklarını ve bu amaçla 7 bin 500 görevlinin sahaya tekrar çıktığını belirtti.

Bakan Yumaklı, son aylarda tarımda özellikle bazı konuları çözüme kavuşturmak ya da iyileştirmek adına devrim niteliğinde düzenlemeler gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek üretim planlaması, sözleşmeli üretim, hayvancılık yol haritası gibi çok sayıda yeni uygulamayı hayata geçirmek üzere adımlar attıklarını hatırlattı.

Gıda Denetim

"2023 YILINDA 1 MİLYON 300 BİN GIDA DENETİMİ YAPILDI"

Bakanlık olarak sorumluluk alanlarından birinin vatandaşın güvenilir gıdaya ulaşımını sağlamak olduğuna değinen Yumaklı, şöyle konuştu:

"Bakanlık olarak 2023 yılında 1 milyon 300 bin gıda denetimi yapıldı. Bu denetimlerde 18 bin 948 işletmeye idari para cezası uygulandı. 2024'te de denetimlerimiz hız kesmeden devam ediyor. Ramazan ayının önemi ve farklı bir atmosferi olması sebebiyle bu denetimlerimizi daha da sıklaştıracağımızı ve ramazan ayına özgü olarak 7 bin 500 arkadaşımızın sahaya tekrar çıktığını ifade etmek istiyorum. Başta ramazanda tüketimi çok fazla olan un ve unlu mamuller, pasta ve tatlılar, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi hususlarda yoğun denetimlerimiz de başlamış durumda. İftar yapılan yerlerdeki, toplu tüketim yapılan alanlardaki denetimlerimizi de yoğunlaştıracağız. Burada hijyen koşulları, saklama koşulları, gıdaların son kullanım sürelerini aşıp aşmadıkları gibi içerik denetimleri, analiz denetimleri dahil olmak üzere yapılmış olacak. Ramazan kolileriyle alakalı denetimlerimiz de olacak. Burada etiket ve son tüketim tarihlerini incelemiş olacağız."

Bakan Yumaklı, en büyük gıda denetçisinin halkın kendisinin olduğunu her zaman vurguladıklarına işaret ederek, "Buradan da bir kez daha ifade edelim, vatandaşlarımızın karşılaştıkları herhangi bir problemi, her türlü iletişim vasıtasıyla bakanlığımıza iletmeleri halinde anında bunlarla ilgili gerekli aksiyon, gerekli tedbir alınacak." dedi.​