Düzce’de 2 gündür etkili olan sağanak yağışla birlikte Gölyaka ilçesinde dereler taştı, ilçenin birçok noktasından heyelan ve su baskınları ihbarları peşe peşe geldi. İlçede çok sayıda ev sular altında kalırken, evlerini su basan vatandaşlar büyük panik yaşadı. Sağlam eşyalarını evlerden  kurtararak güvenli bölgelere taşıyan vatandaşların yarımına ise Kaymakamlık,  Gölyaka Belediyesi ve  İl Özel İdaresi ekipleri yetişti.

1-168

Selin ortaya çıkarttığı hasarın büyük olması nedeniyle, Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, Düzce Belediyesi’nden takviye ekip istedi.

Whatsapp Image 2023 12 09 At 19.22.40

“Vatandaşlarımız evlerine giremiyor”

Selin vurduğu bölgelerde incelemelerini sürdüren Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, ilk değerlendirmelerini Öncü Haber ekibine yaptı. Sözlerine selzede vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini sunarak başlayan Demircan, “Gölyaka ilçemizde 20-30 tane evimizi su basmış durumda. DSİ çalışırken doğalgaz hattını patlattı. Karanlık olduğu için tarlalar görünmüyor ama şuan her taraf sulat altında. Az sonra gideceğimiz evlerin su içinde olduğunu, Açma mahallesindeki TOKİ konutlarının 5 tane bloğunun bodrum katını su basmış durumda. 2 gündür bölgesel sürekli devam eden yağış neticesinde böyle bir olayla karşı karşıyayız. Ama vatandaşlarımız arazinin karanlık olmasına rağmen evlerine giremiyor. Öte yandan doğalgazları kesik olduğundan evlerinde ısınmalarını karşılayamıyorlar” diye konuştu.

METEOROLOJİ TARİH VEREREK UYARDI METEOROLOJİ TARİH VEREREK UYARDI

3-132

“Afetin izlerinin silinmesi için çalışmalarımız devam ediyor”

Sel felaketinin izlerinin silinmesi için çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Demircan, “Can tehlikesi yaşayan vatandaşımız yok, ama maddi hasar gören vatandaşlarımız var. Belediye ekiplerimiz, kaymakamımız buradaydı az önce.  Özel İdarenin ekipleri, takviye ekipler aldık. Yine Kuyuduzu mahallesinde bir ahır heyelan nedeniyle zarar gördü. Bu günden beri heyelanlar temizlendi. Arazilerde vatandaşların mağduriyetine göre destek istemek suretiyle kepçe ekipleriyle birlikte çalışmalarını sürdürüyor.  Şuan 5 tane binanın bodrum katındaki suları boşaltmak için vidanjörlerimiz çalışıyor. Düzce Belediyesinden takviye vidanjör istedim, onun gelmesini bekliyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Vatandaşlarımızı mağdur bırakmamak için bütün ekipler sahada. DSİ, özel idare ekipleri, kaymakamımız sahada dört bir koldan çalışıyoruz” açıklamalarında bulundu.

2-191

HABER: Savaş ARI