Panelin moderatörlüğünü gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç; UNESCO’nun 2023 yılını Âşık Veysel Yılı ilan etmesiyle, İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesi'ne kaydedilen âşıklık geleneğinin güçlü temsilcilerinden biri olan Âşık Veysel’in, tüm dünyada ve Türkiye'de vefatının 50. yıl dönümünde anıldığını ifade etti. Üniversite olarak ülkemiz için önemli bir sanatçı olan Aşık Veysel’i vefatının 50. yılında saygı ve rahmetle andıklarını belirten Prof. Dr. İlhan Genç, sözü Düzce Üniversitesi öğrencilerine bıraktı.

ŞİİRLER BEĞENİYLE TAKİP EDİLDİ

Edebiyat Topluluğu öğrencileri Aleyna Şahin ile Sıla Yıldız’ın etkileyici bir dille seslendirdiği Âşık Veysel’in “Sazıma ve Güzelliğin” şiirleri ilgi ve beğeniyle takip edildi.

Şiir dinletisinin ardından programın ilk konuşmacısı Düzce Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Hazar “Âşık Veysel’in Halk Diline Altaistik Bir Bakış” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Aşık Veysel’in Sivas yöresinin dilini köy köy gezerek kendi şiirinde kullandığını dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Hazar, O’nun çok büyük ve güzel işler yaptığını söyleyerek UNESCO tarafından cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılının Aşık Veysel yılı ilan edilmesinin anlamına vurgu yaptı. Aşık Veysel’in sadece kendi döneminde etkili bir halk ozanı olmadığını, ölümünden sonra bile günümüz sanatçılarına ilham olduğunu ifade eden Hazar, O’nun bestelenmiş eserlerinden örnekler paylaştı.

1 (1)-1

Programın diğer davetli konuşmacısı Muş Alparslan Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Aydeniz ise   “Âşık Veysel’in Şiirlerinde Sıfat-Fiilleri” adlı bir sunuma imza attı. Aşık Veysel’in herkes tarafından sevilen bir sanatçı olduğunu söyleyen Doç. Dr. Süleyman Aydeniz, birleştirici ve bütünleştirici bir sanatçı olduğunu sözlerine ekledi. Aşık Veysel’in eserlerinde yaptıkları 5200 kelimelik inceleme hakkında da değerlendirmelerde bulanan Aydeniz, şiirlerinde fiilimsiye çok fazla ihtiyaç duymadığını dile getirdi. Aşık Veysel’in halk dilini ve yöre dilini ustalıkla kullandığını belirten Doç. Dr. Süleyman Aydeniz, herkesin anlayacağı bir sadelikte şiirler yazarak halkın sevgisini kazandığını katılımcılarla paylaştı.