Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 yılının Aralık ayına ait Motorlu Kara Taşıtı İstatistikleri’ni açıkladı. Veriler göre Düzce’de aralık ayında 813 aracın daha trafiğe kaydı yapıldı.

Taşıtta tercih motosiklete kayıyor

Yeni taşıtların yarıdan fazlasını 417 sayısı ile motosikletlerin oluşturduğu verilere yansırken yeni taşıt sahipliğinde otomobillerin payının gittikçe azalması dikkat çekti. Son ayda trafiğe kaydedilen otomobil sayısı ise 288’de kaldı.

Taşıt sayısı 136 bini geride bıraktı

Aralık verilerinin açıklanmasıyla taşıt sayısındaki artışta 2023 bilançosu da oluşmuş oldu. Buna göre son yılda 10 bin 178 Düzceli taşıt sahibi oldu. Böylece il genelindeki motorlu taşıt sayısı 136 bin 177’ye ulaştı.

Bas Yn Ac Yklamas Y

10 yeni araçtan 6’sı motosiklet

Trafiğe çıkan yeni taşıtların yüzde 60,25’ini motosikletler, yüzde 27,22’sini otomobiller, yüzde 3,29’unu traktörler ve yüzde 2,20’sini ise kamyonlar oluşturdu.

İLÇE ENTEGRE HASTANELERİ DEVLET HASTANESİ STATÜSÜNE KAVUŞTU İLÇE ENTEGRE HASTANELERİ DEVLET HASTANESİ STATÜSÜNE KAVUŞTU

Hava kirliliğini nasıl etkileyecek?

Öte yandan Düzce’de trafikteki araç sayısının bir yılda yüzde 8.07 oranında artması akıllara kentin kronik sorununu olan hava kirliliği ile mücadelede bu durumun nasıl bir etkisi olacağı sorusunu getirdi. Daha önce yapılan ölçümlerde trafikteki araçların Düzce’nin havasını katleden en önemli nedenlerden biri olduğu tespit edilmişti.