Son dönemde özellikle çocuklar ve yaşlılar arasında hızla yayılan grip salgını nedeniyle, Düzce’deki hastane ve aile sağlığı birimleri değim yerindeyse her geçen gün dolup, taşıyor. Yine son dönemlerde çocuklar arasında hızla yayılan BETA mikrobu, büyük tehlike olarak görülüyor. 

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Halil Erkan, Öncü Haber mikrofonuna grip salgını ve BETA mikrobundan korunmanın yollarını anlattı. Salgının özellikle kış aylarında yoğun bir şekilde görüldüğüne dikkat çeken Erkan, "Özellikle kış aylarında boğaz enfeksiyonları sık görülmeye başlanıyor. Bunların çoğu viral ve sadece yüzde 5 ile yüzde 10'u bakteriyeldir. Bakteriyel türdeki enfeksiyonlar, genellikle 5 ila 15 yaş arası çocuklarda görülür fakat erişkinleri de etkileyebiliyor.  Hastalığın ayırtedilebilmesi için, öncelikle ateş ve boğaz ağrısı olması gerekiyor. Hastanın boğaz muayenesinde beyaz iltihaplanma, damaklarında kırmızı kanama odakları ve boyun bölgesinde şişliklerin görülmesi gerekiyor. 2 günden uzun süreyle 38 derece üzeri ateş belirtisi de varsa, doktor muayenesi ile tanı konulması gerekiyor. Bu konuda teşhis için hızlı test var ve boğaz kültürüyle tanı konulabiliyor." diye konuştu. 

2ded9dab-4aaa-4269-b4cc-18321d8ba90c

“Tedavi edilmezse vücutta kalıcı hastalıklara yol açabiliyor

Hastalığın tedavi edilmemesi halinde vücutta kalıcı hasarlara yol açtığına dikkat çeken Erkan, hastalıktan korunmak için ise maske, el hijyeni ve sosyal mesafenin önemini anlatarak "Antibiyotikle tedavi edilebiliyor. Eğer tedavi edilmezse, uzun dönemde kalp romatizması, eklem romatizması ve böbrek bozulması gibi kalıcı hastalıklara yol açabiliyor. Öksürüğün uzun süre devam etmesi nedeniyle hastaların başvurusuyla karşılaşıyoruz. Solunum yolu virüsleri , grip benzeri semptomlara yol açabiliyor. Virüsler uzun süreli enfeksiyonlara sebep olabiliyor. Teşhis sonrası, yardımcı ilaçları öneriyoruz. İstirahat etmek ve bol su tüketmek iyileşme sürecine katkı sağlıyor. Vitamin katkısı da bu noktada önemli… Maskeyi hayatımızdan çıkarmayalım. Mesafe el hijyeni önemli. Ispanak ve pırasa tüketimi de bağışıklığı güçlendirir. Dinlenmek de iyileşme yolunda önemli bir adım” şeklinde konuştu.

HABER: Savaş ARI

Editör: Savaş Arı