Mustafa Sancak isimli vatandaş Düzce Merkez’e bağlı Çay Mahallesi Tabak Sokak’taki evini 2020 yılında H.E.Ç.’ye kiraya verdi. İddiaya göre evde çok sauıda kedi ve köpekle yaşayan kiracı nedeniyle bir süre sonra ev ve bahçesi çöplüğe dönerken yayılan kötü kokular nedeniyle de çevredekilerden yoğun şekilde şikâyetler gelmeye başladı.

WhatsApp Image 2023-08-28 at 15.21.52 (1)

“Burası benim özelim dedi, eve almadı”

Bunun üzerine durumu yerinde görmek isteyen Sancak kiracı H.E.Ç tarafından “Burası benim özelim” denerek eve sokulmadı. Evden yayılan pis koku ve şikâyetlerin artması üzerine Sancak, kiracıdan evi boşaltmasını istedi. Şikâyetlerin odağındaki kiracının evden çıkmayı reddetmesi üzerine konu mahkemeye taşınırken 3 aylık yargılama sonunda H.E.Ç. evi 26 Ağustos Cuma günü boşalttı.

WhatsApp Image 2023-08-28 at 15.21.52

Manzarayı görünce şok yaşadılar

Kiracısı çıktıktan sonra evinin durumunu görmeye giden Mustafa Sancak ve ailesi ise gördüğü manzara karşısında şok yaşadı. Kokudan içeri ancak maskelerle girebilen aile evlerini hayvan pisliği ve çamur içinde buldu. Parkeleri ve ahşap merdiveni ise tamamen kullanılamaz halde olan ve çöplüğe dönen evlerinin temizlenmesi için yetkililerden yardım isteyen aile bu durumdan sorumlu tuttukları H.E.Ç.’den ise şikâyetçi oldu. Çevredeki vatandaşların kokudan dolayı penceresini bile açamadığını belirten ev sahibi Mustafa Sancak, Öncü Haber aracılığıyla sesinin duyulması için yetkililere selendi.

WhatsApp Image 2023-08-28 at 15.21.53

“23 bin TL borçla çıktı”

Sancak, eski kiracısı H.E.Ç.’nin evden çıkarken 23 bin TL borçlu çıktığını dile getirerek, “Bu bahçeyi oğlum ve gelinime aldık daha sonra ise yan binayı da aldık. 2020’de H.E.Ç’ye görünen bahçeyi ve evi kiraladık. Kendisinin kedi ve köpek baktığını bilmiyordum. Evi gezmek istediğimizde bu benim özelim diye gezmemize izin vermedi. Biz de evin bu vaziyette olmasından çok rahatsız olduk. Kavga gürültüyle bazen kirayı aldık bazen hiç vermedi, uzun süre de vermediği oldu. Mahkeme yolu ile tahliye kararı aldığımızda da bana 23 bin TL borçlu olarak karar verildi. Sonuçta mahkeme kararı ile çıkarmaya çalıştık. Mahkeme bittikten sonra 3 ay daha burada kaldı bu 3 ay boyunca bana kira veremeyerek kaldığı süreçte de başka bir yerden ev tutmuş ve 3 aylık kirasını oraya ödediğini öğrendik.” diye konuştu.

WhatsApp Image 2023-08-28 at 15.22.00

“Anahtar kapının üzerinde dedi, gitti”

Eski kiracısından evin yeniden ihya olması için yapılacak tüm masrafları talep edeceğini belirten Sancak, “En son buradan çıkarken ben yan taraftaki evimin balkonunda oturuyordum. “Anahtarlar kapının üstünde” diyerek çıktı. “Mahkemeye ver beni, öyle çıkarım” dedi ve biz de tam olarak o şekilde yaptık. Şu an ben bu evin masraflarının tamamını kadından istiyorum. Siz televizyon olarak gördünüz, baktınız, çektiniz bize bir yardımcı olacaksınız, bize bir yol göstereceksiniz, biz de ona göre hareket edeceğiz, ama büyük bir ihtimal mahkemeye verip keşfini isteyeceğim bir şekilde burayı temizlik yaptıracağım.” dedi.

“Markete bile 3 köpekle giderdi”

Senelerdir kötü kokuyla yaşamak zorunda kaldıklarını belirten komşu Güler Helvacı ise, “Kiracıyı şahsen tanıyorum, sohbetim yok ama gördüğüm bir bayan. Hiçkimseyle konuşmayan etmeyen; köpekleriyle yaşayan bir. Hatta markete bile 3 tane köpekle giden bir kadındı. Bu pislikten rahatsız olmaz mıyım, hem de kaç senedir!” ifadelerini kullandı.

“Yan komşu dayanamadı gitti”

Yan taraftaki komşunun gürültüye ve kötü kokuya dayanamayarak evini sattığını belirten Güler, “Daha önce bu kapı kapalıydı Mustafa Amca baş edemedi. Pandemi zamanı köpekler birbirini yemeye başladı artık. İnan yan taraftaki ev sahibi bu kadına kızgınlığından sattı evi, sağ olsunlar yine Songül Hanımlar aldılar. Ama o kadar kötü ki, hem pisliği hem gürültüsü… Bütün camlarda kediler geziyordu. Biz bir şey diyemiyorduk kimseye ama leş gibi kokuyordu. Evin halini gördünüz böyle bir evde nasıl yaşamış bir bayan olarak çok üzgünüm evi bu şekilde bırakıp gitmesine.” diye konuştu.

Öncü Haber Merkezi’nin arayarak hakkındaki iddiaları sorduğu eski kiracı H.E.Ç. ise herhangi bir açıklamada bulunmadı.