5199 sayılı "Hayvanları Koruma Kanunu" ve “Kedi ve Köpek Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” gereği vatandaşların evcil hayvanlarını kimliklendirerek, Ev Hayvanı Kayıt Sistemi'nde (PETVET) kayıt altına aldırmaları gereken süre dün gece itibarıyla sona erdi.

Sürenin daralması, yoğunluk yaşanması veya değişik sebeplerle karşılaşılan güçlükler nedeniyle mikroçip uygulamasında ve kayıt işlemlerinde karşılaşılabilecek güçlüklerin aşılabilmesi için, ev hayvanı sahipleri 31 Aralık'a kadar işlemlerini gerçekleştirdi.

PETVET'e hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, sahibinin adı, bulunduğu il, ilçe, köy/mahalle bilgileri ile acil durumda ulaşılabilecek kişi bilgileri kaydedildi. Ayrıca aşı, sahip değişikliği, kayıp ve hayvana yapılan operasyon bilgileri de sisteme işlendi.

Bu çerçevede Düzce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ev hayvanlarının kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması çalışmaları çerçevesinde 1 Ocak 2021'den bu yüzlerce kedi ve köpeği kimliklendirilerek kayıt altına alındı.

Öte yandan, evcil hayvanlarına çip taktırmayanlara 3 bin 642 lira para cezası uygulanacak. 31 Aralık'a kadar yetkili kurumlara beyanname veren evcil hayvan sahipleri ise 2023'te ceza uygulanmadan hayvanlarına mikroçip taktırabilecek.

Editör: Savaş Arı