Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde Emzirme Haftası’na yönelik farkındalık standı kuruldu.

emzirme haftası

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Şükriye Özde, “Bütün bebekler ve çocuklar sağlıklı olmak, sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Emzirme ise; bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntemdir. Sağlıklı büyümeye giden yolda atılması gereken ilk adım anne sütü ile emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

1-122

“İlk yarım saatte anne ile ten tene teması sağlayıp bebekleri emzirmeliyiz”

Anne sütünün kutsal ve mucizevi olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Şükriye Özde, “Her annenin sütü bebeğine özeldir. Anne sütü bir mucize, bebeklerimiz de bir mucize. İki mucizenin bir araya gelmesi ile ortaya sağlıklı nesillerin çıkması için, doğumdan sonra ilk yarım saatte anne ile ten tene teması sağlayıp bebekleri emzirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Açıklamalarına devam eden Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, “Yeni doğan bir bebeğin ilk ihtiyacı annesinin kokusu, sıcaklığı ve onun sütüdür. Ne kadar erken emzirmeye başlarsak anne bebek bağı o kadar çabuk oluşacak ve anne sütünden bebek bolca faydalanacaktır.” dedi.

emzirmeehaftazsı

22 BİN 235 TL TOPLANDI 22 BİN 235 TL TOPLANDI

“Bebeklerin bağışıklık sistemi daha güçlü olur”

Doğumdan sonra ilk gelen ve kolostrum şeklinde tanımlanan anne sütünün, bebeğin aynı zamanda ilk aşısı olduğu için çok önemli olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Özde, “Anne sütü, ilk 6 ay bebeğin gereksinimi olan tüm ihtiyaçları karşılar ve büyümesi için tek başına yeterlidir, taze ve ekonomik bir besindir. Bu sayede bebeklerin bağışıklık sistemi daha güçlü olur, daha az hastalanır, daha çabuk iyileşirler ve daha zeki olurlar. Bu nedenle 2 yaş ve üzerine dek emzirmeyi öneriyoruz.” diyerek açıklamalarını sürdürdü.

“Yaratandan yaratılana en güzel hediyedir anne sütü”

Annelerin; bebeklerini anne sütü ile besleyerek, bebeklerinin üzerine en iyi yatırımı yapmış olduğuna ve yarınlarını garanti altına aldığına dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Şükriye Özde, “Yaratandan yaratılana en güzel hediyedir anne sütü. Bu nedenle anne sütü, her bebeğin en doğal hakkıdır. Sağlıklı nesiller için anne sütünün öneminin farkındayız. Hastanemiz, anne ve bebek dostu hastanedir. Annelere doğum öncesi ve doğum sonrası bu konuda eğitim almış ebe ve hemşirelerimiz tarafından eğitim verilmektedir. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi olarak tüm anneleri destekliyor ve teşvik ediyoruz.” sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

Anne sütünün önemi ve faydaları anlatıldı

Öte yandan Düzce İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Gebe Sınıfı ekibi de halkı anne sütü konusunda bilinçlendirmek için sahaya çıktı. “1-7 Ekim Emzirme Haftası” kapsamında; anne sütünün önemine dikkat çekmek amacıyla kent merkezindeki AVM’de düzenlenen farkındalık etkinliğinde; gebe ve emziren annelere anne sütünün önemi ve faydaları anlatıldı. Ayrıca kurumda ücretsiz emzirme eğitimi verildiği ve emzirme danışmanlığı yapıldığı konusunda bilgilendirme yapıldı. Standı ziyaret eden gebe ve emziren annelere emzirme önlüğü hediye edildi.