Düzce’nin yetiştirdiği önemli bürokrat ve siyasetçi Yaşar Yakış bu sabah saat 07:30’da tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesi’nde vefat etti. bir süredir yakalandığı amansız hastalık nedeniyle hastanede olan ve son günlerde durumu kötüleşen Dışişleri eski Bakanı ve Düzce eski Milletvekili Yakış, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı.

Merhum Yakış için ilk tören uzun yıllar görev yaptığı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenecek. Mecliste yarın saat 11:00’de başlayacak resmi uğurlamanın ardından Yakış’ın naaşı memleketi Düzce’nin Akçakoca ilçesine getirilecek. Yakış’ın cenazesi ikindi namazına müteakip Akçakoca Merkez Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Şehir Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

MEZARLIKLAR GÜNEŞ ENERJİSİ İLE AYDINLATILIYOR MEZARLIKLAR GÜNEŞ ENERJİSİ İLE AYDINLATILIYOR

Öncü Medya Ailesi olarak merhum Yaşar Yakış’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyoruz.

Yaşar Yakış’ın özgeçmişi

1938 yılında Akçakoca’da doğan Yaşar Yakış, 1962 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olmuş ve aynı yıl Dışişleri Bakanlığındaki görevine başladı.

İlk yurtdışı görevinde Anvers Başkonsolosluğu Muavin Konsolosluğuna atanan Yakış, Lagos, Roma, ve Şam Büyükelçiliklerimiz ile Brüksel’deki NATO Daimi Temsilciliğimizde de çeşitli görevler üstlendi.

Yakış, 1985 yılında, Türkiye Cumhurbaşkanına, İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komite Başkanlığı görevinde sekreterya hizmeti sunmak üzere kurulan İSEDAK Koordinasyon Kurulu’nu kurarak başkanlığını da yürüttü.

1988 yılında T.C. Riyad Büyükelçiliği görevine atanan Yakış, daha sonra sırasıyla T.C. Kahire Büyükelçiliği ve Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi ve Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Nezdinde T.C. Daimi Temsilcisi görevlerinde bulundu.

1992-1995 yıllarında Büyükelçi Yakış, Ekonomik İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevini ifa etti.

Büyükelçi Yakış, 2001 yılında Dışişleri Bakanlığı’ndan emekli olarak Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyesi olarak siyasete atıldı.

3 Kasım 2002’de düzenlenen genel seçimlerde Düzce’den Milletvekili seçilmiş, 18 Kasım 2002 tarihinde de T.C. Dışişleri Bakanı olarak atandı. Daha sonraki hükûmet değişikliğinde, görevini Abdullah Gül'e bıraktı.

Fransızca, İngilizce ve Arapça bilen ve Orta Doğu’ya ilişkin, çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri olan Yakış, Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan “Türkiye, Suriye ve Irak Arasında Su Sorunları” adlı bir kitabı da kaleme aldı. Yakış'ın yaşamının son döneminde kaleme aldığı 600 sayfalık hatıratı olan ‘Çarıklı Bir Monşer’in Hatıraları’ de yakın zamanda raflardaki yerini aldı.

Yakış, Türk-Suudi ilişkilerinin gelişmesine katkısı nedeniyle, Suudi Hükûmeti tarafından Kral Abdülaziz Nişanı (birinci derece) ile taltif edildi.

Milletvekilliği görevini bıraktıktan sonra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdi.

27 Kasım 2015'te Zaman Gazetesi’nde yazmaya başlayan Yakış, kurucusu olduğu AK Parti' den 28 Mart 2016'da ihraç edildi. Yakış, evli ve bir çocuk babasıydı.

Editör: OĞUZHAN BAL