Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın talimatıyla 81 ilde yasa dışı su ürünleri avcılığına yönelik rutin denetimlere ek olarak karaya çıkış noktaları, perakende satış yerleri, balık halleri, soğuk hava depoları, balıkçı gemileri ve yol güzergâhlarında çapraz ve eş zamanlı denetimlerin başlatıldığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, deniz ve iç sularda bulunan su ürünlerinin korunup geliştirilmesi yoluyla ülke ekonomisine katkı sunulduğuna, hayvansal gıda ihtiyacının karşılandığına ve biyoçeşitliliğin devamının sağlandığına dikkat çekildi.

Sucul zenginliklerin bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar göz önüne alınarak sürdürülebilir olarak işletilmesi ve yasa dışı su ürünleri avcılığının engellenmesi amacıyla zaman mefhumu gözetmeden yıl boyu aralıksız rutin denetimler yapıldığı anımsatılan açıklamada, kuralsız ve küçük boyda balık avcılığının ve satışının önlenmesi için çapraz ve rutin denetimler gerçekleştirildiği vurgulandı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı yaptığı açıklamada, “Çapraz denetimler kapsamında komşu il müdürlüklerimiz ortak hareket ederek daha geniş bir sahada yasa dışı avcılıkla mücadele ediyor." bilgisini aktardı. Bakan Yumaklı, rutin denetimlerin dışında 81 ilde 25 Eylül’den itibaren karaya çıkış noktaları, perakende satış yerleri, balık halleri, soğuk hava depoları, balıkçı gemileri ile yol güzergâhlarında il tarım ve orman müdürlüklerinin ve ilgili kolluk kuvvetlerinin iş birliğinde eş zamanlı ve çapraz denetimler yapılmaya başlandığını vurguladı.

CHP'Lİ BAŞKAN GÖREVDEN ALINABİLİR CHP'Lİ BAŞKAN GÖREVDEN ALINABİLİR

29 Eylül Cuma günü gece yarısına kadar sürecek denetimler dışında yasa dışı su ürünleri avcılığına ve satışına ilişkin şikâyetlerin de anlık olarak değerlendirileceğini kaydeden Yumaklı, “Vatandaşlarımız da şikâyetlerini her zaman il/ilçe müdürlüklerimize iletebilir. Bu şikâyetler anlık olarak değerlendiriliyor. Balıkçılığın sürdürülebilirliği kapsamında rutin denetimlerimiz av sezonu boyunca da kararlılıkla devam edecek." ifadelerini kullandı.