Akçakoca’daki plajlarda denize giren vatandaşların ishal, kusma ve baş ağrısı gibi belirtilerle hastane başvurularında büyük artış yaşandığı şu günlerde, denize girme yasağı uzadıkça uzuyor.  

Ağustos ayının neredeyse her günü denize girmenin yasaklandığı Akçakoca’da olumsuz hava şartları bahane olarak gösterilirken asıl nedenin denizde kanalizasyon kaynaklı kirlilik oranının tavan yapması ile yayılan salgın olduğu ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı’nın Yüzme Suyu Takip Sistemi’nin verilerine göre Akçakoca’nın plajlarında kamuoyunda koli basili olarak bilinen escherichia coli bakterisinin seviyesi insan sağlığını tehdit eder boyuta ulaşarak zirve yaptı. İlçenin en kalabalık plajlarında ağustos ayı başında bakteri oranı 65 kata kadar arttı. Buna göre; en pis plaj sadece 15 günde koli basili seviyesi 11’den 620’ye çıkan Kadınlar Plajı oldu. Hastalık saçan bakterinin oranı Değirmenağzı’nda 570, Edilli’de 420, Çuhallı’da 320’ye ulaştı.

Hal böyle iken Akçakoca Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, denizdeki yoğun dalga ve akıntının plaj ve sahillerde risk oluşturacağı belirtildi.

Açıklamada, "Denizlerimizde yoğun dalga ve akıntı sebebiyle 15 Ağustos Salı günü (bugün) ilçemizdeki tüm plaj ve sahillerde denize girmek tehlikeli ve yasaktır. Vatandaşlarımızın denize girmemelerini önemle rica ederiz." ifadesi kullanıldı.

Öte yandan denizden plajlara kadar her yanı kirliliğin sardığı Akçakoca’da yerel yönetimin asli görevlerinden giderek uzaklaşması tepki çekerken, vatandaşlar, lağım suyu kaynaklı sağlık skandalı konusunda yetkililerden yasakların gölgesinde açıklama bekliyor.