AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, 12 Kasım 1999 Düzce depreminin 24. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. 1999 yılında meydana gelen depremin acılarının hala daha taze olduğunun altını çizen Keşir, mesajında şu ifadelere verdi:

“Tarih 12 Kasım 1999, saatler 18:57’yi gösterdiğinde Kaynaşlı depremi ile Düzce 7.2 şiddetinde 30 saniye süresince sarsıldı. Depremde en çok can kaybı Düzce’de meydana gelmişti. Kısa bir ara ile yaşanan 17 Ağustos Gölyaka depremi ile de deprem olgusu zihinlerimizde unutulmayacak bir etki oluşturdu. 12 Kasım 1999 depremi nedeniyle 845 canımızı yitirdik.  Şehrin yüzde 83’ü zarar gördü.

afad-dan-deprem-tatbikati-aciklamasi-detaylar-belli-oldu-1084745-5

Düzce 1. derece deprem kuşağı üzerinde bulunuyor, depremler engellenemeyeceğine göre, geçmişte yaşanan acıları unutmadan üzerimize düşeni yapıyoruz. Depreme karşı daha hazır bir toplum haline gelmek ve depremlerde can kayıplarının ve yıkımların en alt düzeyde olabileceği önlemlerin alınması için 21 yıldır çaba gösteriyoruz. Yakın zamanda yaşadığımız depremle Türkiye’nin deprem ülkesi olduğu gerçeğini maalesef bir defa daha gördük. “Deprem Öldürmez Bina Öldürür” sözünü dikkate alarak Düzce’miz için depreme uygun yapılaşmayı yaygınlaştırdık. Düzce’nin yeniden yapılanması için alt yapı çalışmalarımızı güçlendirdik. Yarısından fazlası zarar gören Düzce’nin, binalarında deprem sonrası hızlı bir yapılanma sürecine başladık ve yüzde 75 oranında yenilenme sağladık.

23 Kasım 2022’de yaşadığımız Gölyaka depremi ile bir kez daha yüreğimiz ağzımıza geldi.  Ancak bu kez Düzce’mizde deprem yönetmeliğine uygun yapılan binalarda deprem nedeniyle herhangi bir yıkım ve can kaybı yaşanmadı. Panik deneniyle 39 kişinin hafif yaralandığı deprem sonrası yapılan hasar tespit çalışmalarına göre;  816 bina acil yıkılacak-ağır hasarlı-yıkık olarak tespit edildi. Yapılan çalışmalar sonucunda 796 binanın yıkımı gerçekleştirilerek enkazı kaldırıldı.

Deprem sonrası hemşehrilerimize konut hasarları için toplam 98 milyon 625 bin 064 TL, eşya zararları için 73 milyon 532 bin 954 TL, iş yeri/araç hasarı için toplam 191 milyon 892 bin 660 TL ödendi.

Hak sahipleri için kalıcı konut inşaatları TOKİ tarafından Merkez (Kirazlı), Cumayeri ve Çilimli ilçelerinde başlatılmıştır. Gölyaka ve Gümüşova ilçelerinde ihale aşamasındadır. Ayrıca kırsaldan hak sahibi olanların inşaatlarının 100 tanesi çeşitli seviyelerde devam etmektedir.

Deprem sonrası kurulan bir şehir olarak sağlık alanında da hemşehrilerimize hizmet sunmaya devam ettik. 12 Kasım depreminde yıkılan Düzce Devlet Hastanesi’ni yeniden inşa ettik ve hizmete açtık. Yeni sağlık tesisleri ve 112 sağlık istasyonları açarak hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Kalıcı konut inşaatları Kirazlı, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka ve Gümüşova ilçelerinde yapıldı. Merkez ve ilçe köylerinde yollarımız sıcak asfaltla kaplanarak bin 540 kilometre yol ağı nitelikli hale getirildi.”

Başkan Özlü: “Deprem şehrimizin gerçeği, biz her an hazırız”

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, 12 Kasım Düzce Depremi’nin 24. Yıl dönümü dolayısıyla anma mesajı yayımladı. Mesajında depreme hazırlık konuları ve Düzce’de imar çalışması stratejilerinden söz eden Başkan Özlü, depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabırlar diledi.

Başkan Özlü mesajında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizin fay hatları ve deprem kuşağında yer alması ve bu riskin Düzce’de de bulunması dolayısıyla imar ve iskan işlerinden sorumlu olmamız bizi bu konuda daha duyarlı ve dikkatli davranmaya teşvik ediyor. Bizler biliyoruz ki; deprem doğanın yapısında var olan ve olağan bir gelişmedir. Bizlerin yapması gereken en önemli iş depreme dayanıklı yapılar inşa etmektir. Bundan 24 yıl önce iki büyük deprem ile sarsılan şehrimiz, 12 Kasım’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki yıkıcı deprem ile en büyük hasarı aldı. Bu bizler için acı bir tecrübe olurken şehirleşme bakımından her geçen yıl daha teknolojik altyapılar ve daha dayanıklı yapılar ile ders aldığımızı gösterdik. Bunun en büyük kanıtı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yatay mimari çağrısına harfiyen uymamız ve şehrimizdeki yapıların %80’ini yenilememiz oldu. Nitekim 23 Kasım’da yaşadığımız korkunç sarsıntıda hiçbir yıkımla karşılaşmadık, vatandaşlarımızın bilinçli davranışları ile kriz sürecini sorunsuz şekilde atlattık. Bu vesile ile yıllar önce yaşanan bu büyük acıda ailesini, yakınlarını ve sevdiklerini enkaz altında ebediyete uğurlayan her bir vatandaşımıza tekrar başsağlığı diliyor, tüm hemşehrilerime geçmiş olsun temennilerimi iletiyorum. Allah ülkemizi, Aziz Millet’imizi her türlü afetten korusun.”

HABER: Savaş ARI

Editör: Tuğba Aksoy