Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinin bu hafta içinde yasalaşması bekleniyordu ancak Kahramanmaraş’ta yaşanan 7.7 şiddetinde ki büyük afetin ardından OHAL ve milli yas ilan edilmesinden dolayı süreç uzatıldı. Böylece yasanın TBMM süreci bir müddet daha uzaması bekleniyor.

EYT BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Emeklilikye yaşa takılanlar (EYT) yasasından yararlanıp emekli olmak isteyen adaylar EYT başvuru tarihleri için gözlerini Meclis'e çevirdi.

Başvurular, EYT yasasının TBMM'de kabul edilmesi ve Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından e-Devlet üzerinden alınmaya başlayacak. Koşulları yerine getiren kişiler, süre sınırı olmaksızın, SGK ve e-Devlet'ten başvuru yapabilecek.

EYT düzenlemesinden yararlanmak isteyenler emeklilik için başvuru dilekçesi verecek.

6 AYA VARAN İLAVE EK SÜRE

Yaşanan deprem felaketinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu önemli bir karar aldı.

Deprem tarihi itibariyle Kahramanmaraş, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde ikamet eden veya çalışan sigortalılardan borçlanma ve ihya başvurusunda bulunanlara ek süre tanındı.

Buna göre son ödeme tarihi 6 Şubat ila 31 Ağustos tarihleri arasında olan borçlanma ve ihya borçları için son ödeme tarihi 31 Ağustos olarak dikkate alınacak. Ödenecek olan tutarda ise bir artış olmayacak.