şekil 3

Düzce Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi ve Ormancılık Meslek Yüksekokulu öğretim üyeleri ile Kavak ve Hızlı Gelişen Orman Ağaçları Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, 2018 senesinden beri birlikte yürüttükleri araştırma projesinde, ülke için Plumilus grandicollis isimli yeni bir böcek türü tespit etti.

ağaç

“Dişbudak ağacında da zarar yaptığını kazandırmış olduk”

Düzce Üniversitesi Ormancılık Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağlar Akçay yaptığı açıklamada, “Sakarya Hendek Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde kalan Süleymaniye Subasar (Longoz) Ormanlarında gerçekleştirdiğimiz ‘Sakarya-Süleymaniye Subasar Dişbudak (Fraxinus) Ormanlarına Arız Olan Böcek Türlerinin Belirlenmesi’ adlı projede hem ülkemiz için yeni bir böcek, hem dünyada ilk defa dişbudak ağaçlarında zarar yapan yeni bir böcek türü tespit ettik. Bahse konu olan böcek türü daha önce; Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Almaya, Iran, Israil, Romanya, Rusya ve Türkmenistan’da tespit edilmiş; ancak ülkemizde şimdiye kadar tam lokalite ile tespit edilmemişti. Bu türü, proje çalışmasında Sakarya ili Hendek ilçesi, Paşa köyü, Süleymaniye Subasar Ormanlarında tespit ettik. Orman ağaçları genellikle dişbudak ağaçlarından oluşmakta ve 200-250 senelik tarihi ağaçların yer aldığı bölgedir. Ayrıca böceğin daha önce depolanmış kayın ve incir ağaçlarında zarar yaptığına dair bilgiler mevcuttur. Biz ise dünya literatürüne ilk defa dişbudak ağacında da zarar yaptığını kazandırmış olduk.” ifadelerine yer verdi.

şekil 5

FIRTINANIN OLUŞTURABİLECEĞİ PROBLEMLERLE İLGİLİ ÖNLEM ALDILAR FIRTINANIN OLUŞTURABİLECEĞİ PROBLEMLERLE İLGİLİ ÖNLEM ALDILAR

Proje çalışması yakın zamanda Orman Genel Müdürlüğü’nün dergisi olan Ormancılık Araştırma Dergisinde “Plumilus grandicollis (Ménétriés, 1832) (Coleoptera: Anobiidae: Ptilininae): a new pest of ash wood (Fraxinus angustifolia Vahl, 1804) (Lamiales: Oleaceae) and locality report in Türkiye” adlı makale olarak yayınlandı.

Bu proje çalışmasında Düzce Üniversitesi’nden; Dr. Öğr. Üyesi Beşir Yüksel, Doç. Dr. Mesut Yalçın ve Doç. Dr. Çağlar Akçay araştırmacı olarak yer alıyor.