MEB, Adıyaman başta olmak üzere Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Gaziantep'in İslahiye-Nurdağı ilçelerinde görev yapan öğretmenlerin şehirlerarası isteğe bağlı olarak yer değiştirme duyurusunu yayımlandı. Öğretmen kadrolarında görev yapan memurların şehirlerarası isteğe bağlı yer değişikliği işlemi için 5-7 Temmuz 2023 tarihleri arasında başvurular alınacağı belirten bakanlık, ilaveten 10 Temmuz tarihinde atamaların gerçekleştirileceği de iletti.

22 ilde yer alan eğitim kurumları tercih edilebilecek

‘’FARKINDALIK OLUŞTURUYORUZ’’ ‘’FARKINDALIK OLUŞTURUYORUZ’’

Yer değişikliği kapsamında öğretmenler; İstanbul başta olmak üzere Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa ve Van’la beraber toplam 22 ilde yer alan eğitim kurumlarını tercih edebilecekler.

Bütün öğretmenler faydalanabilecek

Sözleşmeli öğretmen olarak görev yaparken 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ya da 7433 sayılı Kanun ile öğretmen kadrosuna atananlardan bu duyuru çerçevesinde başvuruda bulunacaklar için ilgili mevzuatta öngörülen 4 yıllık çalışma süresi şartı aranmayacak. Söz konusu yer değişikliği işlemine ilişkin başvuru hakkından, bulundukları ilde herhangi bir süre görev yapma şartı aranmadan bütün öğretmenler faydalanabilecek.

“Hizmet puanlarını artıracağız”

Bakan Tekin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, deprem bölgesindeki öğretmenlerin yaşadıklarını telafi edemeyeceklerinin farkında olduklarını, ancak ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını ifade etti. Atama ve yer değişikliği takvimini de hatırlatan Bakan Tekin, “Öğrencilerinden ayrılmak istemeyen fedakâr arkadaşların hizmet puanlarını artıracağız” şeklinde konuştu.

“Elimizden geleni yapacağız”

"Bölgedeki arkadaşlardan yer değişikliği yapmak isteyenlere takvimde öncelik verdik” diyen Tekin, “Yer değişikliği yapamayan arkadaşlar normal başvuru yapabilecekler. Sorun gene çözülmezse süreç tamamlandıktan sonra yardımcı olmaya çalışacağız. İkinci bir şey daha yapıyoruz. Tüm yaşadıklarına rağmen bölgede hizmete devam etmek isteyen, öğrencilerinden ayrılmak istemeyen fedakâr arkadaşların hizmet puanlarını artıracağız. Dedim ya elimizden geleni yapmaya çalışacağız” dedi.

HABER/OĞULCAN ÖNER