banner851

banner614

AĞA MAHALLESİ’NDE TARİHİ ESER KAZISI

Ağa Mahallesi’nde bulunan tarlada bir vatandaşın müracaatta bulunması üzerine Düzce Müze Müdürlüğü ve polis ekipleri denetiminde tarihi eser kazısı yapılıyor. Müracaatta bulunan kişinin tarlayı kiralayan kişi olması üzerine kazı yerine gelen tarla sahipleri ise kendilerinden izin alınmadığı gerekçesi ile kazının durdurulmasını istiyor.

banner619
Yerel Haber 28.12.2017, 13:20 28.12.2017, 20:09
7550

Olay, bir vatandaşın İbrahim İbrahimoğlu’na ait tarlayı mısır ekmek üzere kiralamasının ardından gördüğü bir rüya ile başladı. Vatandaş rüyasında tarlanın bir bölümünde tarihi eser olduğunu görmesini üzerine bölgede araştırma yapmaya başladı. Araştırması sonrasında Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne giden vatandaş Kültür Varlıklarını Koruma Kanunu gereği evraklarını tamamlayarak kazı işlemleri için müracaatta bulundu.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce oluşturulan komisyon tarafından incelenen başvuru sonucuna göre kazı iznini alan kişi bugün itibari ile Müze Müdürlüğü yetkililer ve polis ekipleri denetiminde kazı işlemine başladı.

Ancak kazı işleminin başlamasının ardından işin boyutu değişti. Olay yerine gelen tarla sahipleri kendilerinden izin alınmadan kazı yapıldığını ve ekiplerin arsalarına girmelerine razı olmadıklarını söyledi.“Bizden izin almadığı için şikayetçiyiz”
Tarla sahibi İbrahim İbrahimoğlu’nun damadı Dursun Baykal kazı yapan şahıslardan şikayetçi olduklarını belirterek şöyle konuştu:

“Burası Ağaköyü Mahallesi. Şu anda burada yapılmakta olan bir kazı var bizden izinsiz. Şahıs burada hazine olduğunu iddia etmiş ve Müze Müdürlüğü’ne başvurmuş. Müze Müdürlüğü yetkilileri ve emniyet de burada. Ama bizden izinsiz burada dozerlerle bahçemize tecavüz ediyorlar. Bizim haberimiz olmadan yapıldığından dolayı şikayetçiyiz. Bu durumu devlet yetkililerinden araştırmalarını rica ediyorum. Tarlayı kiralayan arkadaş burayı daha önce güzelce incelemiş ve burada biz hazine olduğunu iddia edip başvuruda bulunmuş. Bizden izin almadığı için şikayetçiyiz.”

Haber: Ö.YILMAZ
banner844
Yorumlar (8)
hersey guzel olacak 4 yıl önce
Yine ne icmis bunlar guluyorum
Kaçak 4 yıl önce
Her poh vardı dediler ağa mahallesi için bi bu boh eksik oda oldu İsrail gelir yarın petrol arar demedi demeyin
acar defineci 4 yıl önce
define lafını duyunca izni mizni bırakıp kazma kürek oraya koştular herhal......
Mustafa 4 yıl önce
Yalnız kazı çalışmaları sırasında tarihi eser ( lahit,kaya vb mezar yada bina.yapi) bulunur ise kazı durdurulur o alan sit alanı ilan edilir.muzeye teslim edilir.
Mustafa 4 yıl önce
Yer sahibinden izinsiz kazı yapılabilir.Ancak define veya gömü bulunursa %10 u yer sahibine verilir.Yani %50 devlet %40 izinli kazı yapan %10 yer sahibi
mal sahibi olmadan mı??? 4 yıl önce
mal sahibinden izinsiz nasıl kazıyorsunuz arkadaş!!! emniyette, müze müdürlüğüde suç işliyor. mal sahibinin rızası olmadan. nerde yaşıyoruz??? afrika mı burası?
adam bi mal sahibine sorar, tapu ister. kime nasıl izin verdiniz?
Kiralı 4 yıl önce
Kiralık toprağı ayni kaldıktan sonra izin almakz Orunda değil
işte benim türkiyem 4 yıl önce
yaa bu devirde bu nasıl işler, herkes kafayı yemiş.