Emekliye ayrılacak çalışanların tazminatlarını ödemek için İller Bankası’ndan 26 milyonluk borçlanma talebini meclis gündemine taşıyan Albayrak, toplantıda yaptığı bilgilendirmede, belediyede personel fazlalığının olduğuna dikkat çekerek, “Ben 2014 yılında bu belediyeyi 200 personel ile idare ediyordum. Bugün 400 personel ile idare edemiyoruz. Burası benim babamın malı değil, herkes fedakârlık yapacak. Belediyeyi düzeltmeden, belediyeyi kurtarmadan Akçakoca’yı kurtaramayız.” dedi. Söz konusu talep mecliste çoğunluğu elinde bulunduran AK Partili meclis üyelerinin engeline takıldı.

Akçakoca Belediyesi Mayıs ayı Belediye Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Fikret Albayrak başkanlığında yapıldı. Toplantıda, Belediye Başkanı Albayrak, personel fazlalığı nedeniyle emekliliği gelen belediye çalışanlarının kıdem tazminatlarını ödemek için İller Bankası’ndan 26 Milyon TL’lik borçlanma talebinde bulundu.

Fi̇kret Albayrak-9

“Amacımız personel sayımızı azaltmak”        

Borçlanma talebi ile ilgili meclise bilgi veren Albayrak, “Bu tür yetki tamamen belediye başkanlığında, belediye başkanlığı yetkisinde. Bunlar çünkü bu belediyedeki personel yapısının düzenlenmesi, belediyenin gelir  - gider durumu Belediye Başkanlığı yetkisinde. Bu tür, bu şekilde uygulamamız olmadı. Bu kredi zaten emekliler için İller Bankası’ndan 2009 yılında özel olarak yönetim kurulunda çıkarttık. Yani emekli maaşlarının, emekli tazminatlarını ödeyemedikleri için, birçok emekli edilmesi gereken emeklilik yaşını doldurmuş, emekliliği hak etmiş bu tarihte böyle bir kredisi var, iller bankasının. Bu çeşitli zamanlarda kullanılıyor. Cüneyt beyde kullanmıştır, Okan beyde kullandı, bizde kullandık. Daha önce bu belediye personel yapısının düzenlenmesiyle alakalı, şuanda açıkça personel yapısı ortada, bunu tartışmamıza bile gerek yok. Belediyemizde personel fazlalığı var, bunun altında yatan sebepte belli. Ne kadar çok emekli edebilirsek, o kadar az personelimizi ayırma şansımız olacak, yoksa kim personeli ayırmak ister. Kim belediyede çalışan insanın ekmeğiyle oynamak ister. Bu uygulamayla personel yapımızı, emekli olacakları emekli etme tazminatlarını ödeyip, emekli etme şansımız olabilirse. Belediyedeki olması gereken personel sayısını, o oranda daha az kişiyle çıkartarak sağlayacağız. Bundaki amacımız o ne olabilir ki başka?” diye konuştu. 

Ekran Görüntüsü 2024 05 08 111749

“Bu konuda herkesin fedakarlık yapması gerekiyor”

Konuşmasının devamında tüm meclis üyeleri ve belediye çalışanlarına fedakarlık çağrısında bulunan Başkan Albayrak, “Bu konuda kendi talepleriyle ilgili çalışma yapmadık. Biz şuanda daha öncede söylediğim gibi; öyle bir noktaya gelmişiz ki, herkesin fedakarlık yapması gerekiyor. Bu belediye benim babamın malı değil, bu milletin malı kardeşim, herkes bu fedakarlığı yapacak. Fedakarlık yapması gereken birileri varsa, bensem ben yapacağım, emekliler varsa emekliler yapacak fedakarlığı, Akçakoca halkıysa, Akçakoca halkı yapacak. Elimizde gelinen bir sonuç var, bu sonucu planlayıp tekrar anormal hizmetleri, normal hizmetlerin anlayışına belediyemizi taşımamız lazım. Belediyeyi düzeltmeden, belediyeyi kurtarmadan Akçakoca’yı kurtaramayız arkadaşlar. Önce bu hizmetleri normalleştirecek ekonomik, teknik, araçlarıyla ve personelle beraber normal bir yapıya dönüşmemiz lazım. 2014 yılında 200 kişiyle yaptığımız belediye hizmetlerini bugün 450 kişiyle yapamıyoruz. Bunun araştırılması gerekiyor. Benim bıraktığım belediye de 200 kişi vardı tıkır tıkır her şey yürüyordu. Bugün 450 kişi ile yapamıyoruz, burada bir gariplik var. 200 kişilik personele ödeyeceğimiz maaş bugün 6 buçuk - 7 milyon lira. Bugün biz 12 buçuk milyon lira maaş ödüyoruz. 7 milyon İller Bankası’ndan geliyor, 4 milyonu nereden bulacağız? Bana bunu birisi söylesin… Burada içerde para basmıyoruz, biz bunun için bu belediyenin normalleşmesi hizmetlerin normal hale gelmesi için herkes fedakarlıkta bulunacak” şeklinde konuştu.

ÖZLÜ’DEN TASARRUF PAKETİNE GÖNÜLDEN DESTEK ÖZLÜ’DEN TASARRUF PAKETİNE GÖNÜLDEN DESTEK

“En büyük fedakarlığı emekliliği gelmiş çalışanlardan bekliyoruz”

 “Ben üzülmüyor muyum, ben vicdanlı değil miyim? Ben geceleri uyku uyuyamıyorum, ben personel çıkarmak ister miyim? O insanların evine götürecekleri şeyler yok mu? Ama en büyük fedakarlığı bunların yapması gerekiyor” diyen Albayrak, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“ Yıllardır bu belediyenin ekmeğini yemişler, bak yıllarca yemişler 26 tane devlet memurumuzun emekliliği geçmiş, bu belediyede yıllarca buradan ekmek yemişler. Çoluk çocuklarını büyütmüşler, onlarda fedakarlıkta bulunacaklar. Bugün herkesin fedakarlıkta bulunma zamanı, herkesin. Bu belediye bizim kardeşim bu memleketin. Bundan bin 400 belediye içinde böyle bir belediye yok, bulsunlar, bulamazlar. Yani böyle anormal bir belediye yok. Burayı düzelteceğiz, adam edeceğiz bunun için ben gerekiyorsa ben fedakarlık yapacağım. Akçakoca’ya tıkır tıkır tıkır hizmet eden bir belediye haline getireceğiz. Tecrübemiz var, bilgimiz var, ne yapacağımızı biliyoruz. Bilmesek ne yapacağız? Bekleyecek bir dakikamız yok. Bakın bin TL’nin hesabını yapıyoruz. Başkan yardımcımız 3 bin TL’ye imza atmaya korkuyor. Attırmıyorum, yani benim önüme geliyor bir kuruşun hesabını yapıyoruz. Hala benim korumamı yapan insanın,  riske girerek belediyeye girişini yapmadık, maaş ödemeyerek bedava yapıyorlar.”

Albayrak’ın konuşmasının ardından, meclise sunulan kendisine İller Bankasından 26 Milyon TL borçlanma yetkisi verilmesi talebi meclisin oylarına sunuldu. Borçlanma talebi mecliste çoğunluğu bulunan AK Partili Meclis Üyeleri tarafından ret edildi.

Albayrak’ın bunun üzerine, İller Bankası’ndan destek isteyeceği öğrenildi.

HABER: Savaş ARI