banner851

banner614

ARTIK KRİZE DÖNÜŞTÜ!

Türkiye’de geçtiğimiz yılın hava kirliliği raporu belli oldu. Türkiye’de 81 ilden sadece 6’sının havası temiz çıktı. Düzce beklendiği gibi havası kirli iller arasında boy gösterirken, raporu hazırlayan Çevre Mühendisleri Odası, Türkiye’de artık krize dönüştüğüne işaret ettiği hava kirliliği sorununa karşı valilik ve belediyelere “Acil önlem alın!” çağrısı yaptı.

banner619
Yerel Haber 08.01.2018, 13:34 09.01.2018, 17:28
6132

Türk Toraks Derneği’nden sonra Çevre Mühendisleri Odası da Türkiye’de hava kirliliği oranlarını açıkladı. Türkiye’de sadece 6 ilin partikül madde ve kükürdioksit açısından uygun standartlarda olduğu belirlendi.

Sadece 6 ili temiz çıktı
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası'nın geçtiğimiz yılı baz alan Hava Kirliliği Raporu’na göre; Türkiye’de 81 ilden sadece Artvin, Bitlis, Eskişehir, Yozgat, Kırşehir ve Kırıkkale’nin havası temiz çıktı. Metreküp başına 83 miligram partikül madde düştüğü açıklanan Düzce de havası kirli iller arasında yer aldı.

Kentlerde insan sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturan hava kirliliğine ülke genelinde çözüm bulunması gerektiği art arda açıklanan hava kirliliği raporlarıyla bir kez daha gözler önüne serildi.

“Valilik ve belediyeler acil önlem almalı”
Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Türkiye’de havanın gittikçe kirlendiğini belirterek, “Türkiye’de hava kirliliği problemi krize dönüşmüş durumda. Valilik ve belediyeler acil önlem almalı.” çağrısı yaptı.

Düzce’de çözüm aranıyor
Diğer taraftan ‘Görünmez katil’ olarak tanımlanan ve bir çok hastalığa kapı aralayan hava kirliliğini en aza indirgemek amacıyla Düzce’de uygulamaya konan “Doğalgazı Yaygınlaştırma Projesi” çalışmaları devam ediyor. Maddi durumu iyi olmayan ailelere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla doğalgaz yardımı yapılırken, önümüzdeki yıldan itibaren de il merkezinde doğalgaz kullanımı zorunlu hale getirilecek.

Isınma amaçlı kömür kullanımından trafiğe, coğrafi konumundan sanayi tesislerine kadar bir çok nedenle her kış Düzce’de yaşayan vatandaşlara kabus yaşatan kirli havanın bu çalışmalar sonucunda nefes alınabilecek hale gelip gelmeyeceğini zaman gösterecek.

Haber: C. ÜSTÜNER 

banner844
Yorumlar (21)
Şahin 4 yıl önce
Düzce nin hava kirliliğine tek çözüm ısı pompası.......
Can . D 4 yıl önce
DEGISEN BIRSEY YOK KALITESIZ KÖMÜR DÜZCEYE GETIRENE SATANA ALANA OKKALI CEZAYI VERIN SATANLARI SIKI KOTROL EDIN BU YAZDIKLARIMIN BIRINI DAHI YAPMIYOLAR DÜZCE OLMUS DINGONUN AHIRI DOGALGAZ VAR YAKAN YOK HUCUM KALITESIZ KÖMÜRE NEYMIS UCUZ YOKYA TONU KAC PARAYA HE YINEDE YAKIYONUZ HAVAYI DÜSÜNEN KIM BÖYLE GELMIS BÖYLE GIDER VALI BASKAN GÖREVLERINI YAPSA SORUN OTOMATIKMAN CÖZÜLÜR FABRIKALARIDA SIKI DENETLEYIN
dünya bankası 4 yıl önce
temiz hava içiin kalıcı konutlar mis gibi hava
cemo 4 yıl önce
zorunlu hale gelirde denetlenir mi? ceza kesilirmi? bizim millete ceza kesmeden komuru kesemzsin. fabrıklar denetlenıyor mu acaba? uc gundur nefes alamıyoruz ya YETERRRR ARTIIKKKK
Emir 4 yıl önce
Keresteciler sitesindeki fabrika bacalarını gören bunu engelleyecek bir yetkili yokmu
dogalgaz alani bir an onc 4 yıl önce
Belediye valilik merkez koyler dahil heryere dogalgaz ulastiriomali
Vatandas 4 yıl önce
Evet fabrikalarin bacalarina yeterli denetimi yapsalar bu sorun yari yarida cozulur bqzi cahiller komur tuketimini yasaklayin demis. Ulkemizdeki madenler ocaklar nolacak kapatilsin ozaman. Deprem blgesi 1999 dan sora gelen fabriklar varr
Düzce 4 yıl önce
Şehir merkezinde bulunan fabrikaların bacalarına bakmaları yeterli. Simsiyah duman!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın