banner851

banner614

BELEDİYEYE PROJELERİYLE YÜKLENDİ

banner619

TMMOB Mimarlar Odası Düzce Oda Temsilcisi Sedef Sönmez Buçgün, Dünya Mimarlık Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Düzce Belediyesi’ne yüklendi. Buçgün, “Kente bir katkı sağlamayan , kentsel sorunların çözümlerinde payı olmayan tramvay hattı, heykeller, ışıklandırmalar, saat kuleleri gibi mekânsal müdahaleler, kimliksiz bir kent oluşumunu hızlandırmaktan öteye geçememektedir.” ifadesini kullandı.

banner846
Yerel Haber 01.10.2017, 17:56 03.10.2017, 10:28
9653
BELEDİYEYE PROJELERİYLE YÜKLENDİ
banner844

Her yıl Ekim ayının ilk pazartesi gününden itibaren kutlanmaya başlayan Dünya Mimarlık Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan TMMOB Mimarlar Odası Düzce Oda Temsilcisi Sedef Sönmez Buçgün, bu yılki temanın 'İklim Değişikliği İçin Harekete  Geç!' olarak belirlendiğini açıkladı.

Ekim ayının ilk haftasını kapsayan etkinlikler hakkında bilgiler veren Buçgün, Düzce için ise temanın 'Kent İçin Harekete Geç ' olarak tespit edildiğini belirterek, nedenini şöyle açıkladı: “Hafta boyunca tarihten günümüze Düzce'yi, Düzce'nin kimliğini, kentimizin gelişiminde üzerimize düşen rolü tartışmaya açmak amacı ile Mimarlık Haftası’nın teması 'Kent İçin Harekete Geç ' olarak belirlenmiştir.”

Buçgün mesajının devamında Düzce’de belediye eliyle yürütülen çalışma ve projelere atıfta bulunarak, “kimliksiz”lik sorununu bir kez daha tartışmaya açtı.

 “Değişimin merkezinde rant odaklı yapılaşma bulunmaktadır”
TMMOB Mimarlar Odası Düzce Oda Temsilcisi Sedef Sönmez Buçgün, şu ifadeleri kullandı: “Hızlı kentleşme, plansız yapılaşma etkisi ile iklim, kentler, mimarlık ve gündelik hayat değişmektedir. Tüm dünya kentlerinde olduğu gibi kentimizde bu süreçten etkilenmekte  ve hızlı bir dönüşüm yaşamaktadır. Bu hızlı dönüşümün mekânsal açıdan sorunlu olması bir yana, yüksek katlı yapılaşmaya açılan alanlar, kamusal fayda düşünülmeksizin yapılan kentsel dönüşüm projeleri, mimarlık mirasımız olan yapıların yıkım kararları göstermektedir ki değişimin merkezinde kentlilerin ortak yararı yerine rant odaklı yapılaşma bulunmaktadır. Kente bir katkı sağlamayan, kentsel sorunların çözümlerinde payı olmayan tramvay hattı, heykeller, ışıklandırmalar, saat kuleleri gibi mekânsal müdahaleler, kimliksiz bir kent oluşumunu hızlandırmaktan öteye geçememektedir.”

Haber: C. ÜSTÜNER
Yorumlar (45)
hll 4 yıl önce
Işıklandırmalar okadar çirkinki ortalığı mahvetti gitti Keleş Bey yeni gelecek olan başkan hepsini söküp atsada ferahlasa caddeler
Erdem 4 yıl önce
Trafiğin anası ağladı abuk sabuk yerlerden gidiyor insanlar cadde trafiğe açılsın tramvay mı kaldı dünyada da bize yapiyorlar
Özgür 4 yıl önce
Tramvayın bir estetik katacağı düşüncesindeyim fakat 950 metre değil.adalet sarayından devlet Hastanesi'ne uzanan bir hat olabilirdi.ayrıca,LED aydınlatmaları inanılmaz rükuş buluyorum kesinlikle sade olmalıydı..belediyecilik bu değil..
Adaletli akpli 4 yıl önce
Sehirdr merkez disinda bir yerdr kaldirim yokken sehir toz icindeyke , yollarin bir kismi cift serit bir kismini yrk serif ne idugu belirsiz yollar ve hususen delik desik ara yollari ana yollar yapmak gibi sacma projeler yapmak yerine bir sey yapmasalar bari milli servete yazik!
Aydın 4 yıl önce
Tramvay iptal edilerek cadde yeniden araç trafiğine açılsın.
AK 4 yıl önce
Bu projeler olmadığı zaman derler ki hiç birşey yapılmıyor. Projeler başlayınca kentin düzenine bozuyor dersiniz. Çünkü muhalifsiniz. Ak parti ayet okusa, ayetleri red edersiniz. Çünkü siyaset sizin için bu demek. Sadece bundan anladınız.
Vatandaş..81 4 yıl önce
Düzce'de aşılması gereken öncelikli sorunlar varken,
Birbirinden kopuk heykellerin,
Görsellikten öteye geçemeyecek Tranvayın,
Işıklandırmaların yapılması akıllara zarar....
Alt yapı, Otorparklar gibi asıl sorunları görmezden gelemez hiçkims
hakan 4 yıl önce
işte odalar bu nedenle çok önemli
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın