banner851

banner614

BİR TEPKİ DE YOL İŞ’TEN

Taşeron işçilere kadro düzenlemesini de içeren 696 Sayılı KHK’ya bir tepki de Yol İş Sendikası’ndan geldi. Düzce’ye gelerek Köylere Hizmet Götürme Birliği önünde açıklamada bulunan sendikanın Ankara Şube Başkanı Rıdvan Öztaş, “Özel idarelerde taşeron yanında çalışan işçilerin kadroya alınmaması bu işçi kardeşlerimizi hüsrana uğratmıştır. Kadroya geçişte taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yaratılması tüm çalışanları aileleri ile birlikte üzmüştür.” dedi.

banner619
Yerel Haber 11.01.2018, 15:40 11.01.2018, 17:00
1643

Türkiye Yol İş Sendikası, hükümetin “taşerona kadro” açıklamasının ardından yayımlanan 696 sayılı KHK ile il özel idarelerinde taşeron şirketlerde çalışan işçilerin, kamu işçisi kadrosu kapsamına alınmadığını belirterek, duruma tepki gösterdi.

“Bu durum giderek çalışma barışının bozulmasına neden olacak”
İl Özel İdare’ye bağlı Köylere Hizmet Götürme Birliği binası önünde toplanan işçiler adında konuşan Türkiye Yol İş Sendikası Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Rıdvan Öztaş, kadroya geçişte taşeron işçiler arasında ayrım yaratılmasının tüm çalışanları üzdüğünü dile getirdi. Öztaş, şu ifadeleri kullandı:

“Karayolları Genel Müdürlüğü’nde asıl işin bir parçası olan yol bakım ve yama hizmetleri, karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri anahtar teslimi olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçilerin, tünel işletmeciliğinde tünellerin bakım ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altında tünellerdeki HGS dahil her türlü işleri yapan işçilerin,
KİTLER’deki taşeronların yanında çalışan işçilerin,

Köylere hizmet götürmek için kanunla kurulmuş Köylere Hizmet Götürme Birlikleri’nde çalışan işçilerin kapsam dışı bırakılması,
Özel idarelerde taşeron yanında çalışan işçilerin kadroya alınmaması, buralarda 5 ay 29 gün çalışan işçilerimizin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkından yoksun bırakılması bu işçi kardeşlerimizi hüsrana uğratmıştır. Kadroya geçişte taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yaratılması tüm çalışanları aileleri ile birlikte üzmüştür.”

“Düzenlemenin yeniden yapılacağına inanıyoruz.”
Bu düzenlemenin değiştirilmesini talep eden Öztaş, kanunun başlangıçta açıklandığı gibi kapsama alınması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Karayolları Genel Müdürlüğü’nde muvazaalı olarak asıl işin bir parçası olan anahtar teslimi işlerde, KİT’lerde, Köylere Hizmet Birlikleri’nde, kurumlarının kadrolarına geçirileceğine, özel idarelerde taşeron yanında çalışan işçilerin şirket marifetiyle değil doğrudan kadroya alınacaklarına, buralarda 5 ay 29 gün çalışan işçilerimizin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkından yararlandıracaklarına ve ilgili kuramların kadrolarına geçirilen işçilerin, kadrolarına geçtikleri kurumların tescilli oldukları asıl işyeri dosyası üzerinden tescillerinin yapılarak buna göre sendikal örgütlenmelerine imkan sağlanıp, çalışma barışının bozulmasını önleyeceği düzenlemenin yapılacağına inanıyoruz.”

Haber: Ö. YILMAZ

banner844
Yorumlar (6)
Özel İdareli İşçi 4 yıl önce
Rıdvan bey, siz değilmisiniz işçiler arasına nifak sokan? siz değil misiniz bizi sadece üye aidatı ilgilendirir, sorunları hükümet gidersin diyen? siz değil misiniz işçilere farklı maaş skalası uygulayan? siz bu günahlarınızın altından nasıl kalkacaksınız? mağdur ettiğiniz işçilerin hakları ne olacak? size her gün beddua ediyoruz. öbür dünyada da iki elimiz yakanızda olacak bunu unutmayın. yol iş sendikası her geçen gün batıyor batacak da.. yazıklar olsun size..
Gafur 4 yıl önce
O kadar zor geliyosa calısma girmişsin torpille bide aglıyon neymis 24 saat calısıyomus seni zorlamı tutuyolar sanki bulunmaz hint kumasısın
cvp 4 yıl önce
zaten bir partilinin yakini olmasan orda isin ne yorum yapan arkadas aglama isini bulmusun calis secim gelse ne olur ayni olur
BİZİM ARKAMIZ YOK Kİ 4 yıl önce
FALANCA PARTİLİ ARADI, FİLANCANIN YAKINI SÖYLEDİ ŞU 5 CM KAR VAR YOLU SIYIRSINLAR, BU YOL ÇAMUR OLUYOR MICIRLAYIN, GİBİ NEDENLERDEN NEREDEYSE 24 SAAT ÇALIŞALIM AMA KADROYA GELDİĞİNDE İNSAN YERİNE KONMAYALIM ÖYLEMİ, ALLAHIN İZNİYLE SEÇİM GELİYOR AZ KALDI. ARKASI OLAN KONUŞUYOR BİZİM YOK.
Eski AKP li 4 yıl önce
sen de benim gibi yap. SANDIKTA KES CEZAYI. AĞLAMAYI BIRAK. İYİLER GELİYOR. İYİ İNSANLARA KATIL.
Arkan olmaz 4 yıl önce
İktidar partisinden birilerinin icazeti ile işe başlamışsan, seni mesai bakmaksızın kullanırlar, ses çıkaramaz verdiklerine şükretmen beklenir. Çünkü onlar muktedirdir.