banner851

banner955

DEV ŞİRKETİN İŞÇİLERİ GREVE BAŞLADI

Yeni dönemde imzalanacak 6 aylık toplu iş sözleşmesinde işveren ile zam oranları konusunda anlaşamayan Türk Metal Sendikası yetkilileri D-100 Karayolu üzerinde bulunan İTO Kilit’te grev uygulama kararı aldı.

Yerel Haber 09.02.2018, 13:59 09.02.2018, 18:21
7485

Geçtiğimiz 26 Ocak tarihinde D-100 Karayolu üzeri Şaziye Köyü’nde bulunan Allegion Emniyet ve Güvenlik Sistemleri (İTO Kilit) yetkilileri ile masaya oturan Türk Metal Sendikası yetkilileri toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşılamadığı gerekçesi aldığı grev kararını bir adım öteye götürüyor.

Bu kez grevi uygulamaya giden sendika üyesi işçiler bugün itibariyle kararını 24/08 vardiyasında sabah 07:30 ile 08:00 saatleri arasında gündüz vardiyası da 09:30 ili 10:00 arasında üretimi durdurdu.

Geri adım atmayacağını ve “grev uygulama kararlarını” tebliğ ettiğini bildiren sendika yetkilileri işverenin son teklifinin yüzde 10 olduğunu belirterek, yabancı sermayeli dev şirket hakkında23 Şubat 2018 günü ise greve çıkacak.

Öte yandan çalışanlar sözleşme teklifinde ilk altı ay için ortalamada % 26 gibi bir rakam istediği belirtildi.

Haber: Ö. YILMAZ

Yorumlar (68)
Düzceli.. 5 yıl önce
Hayatında 30 gün sigortalı çalışmamışlar Sendika karşıtı...zaten 80 sonrası tüm yasalar işçi ve sendikaların aleyhine...19 sene kesintisiz çalıştığım işyerinde işçi ve insan kalitesi yüksek, kazançtan haklarını istiyorlar....Ha şunu da diyebilirsiniz, Metal işe güvenilirmi..Ne yapsınlar eldeki sendika o.. Kaççekler gidecekler diyen ler...Gidecek fabrikalara uğurlar olsun...bu gün açıklanıydı açın bakın , işverenin verdiği vergi % 9 işçi işverenden çok kazanıyor demek..
CH 5 yıl önce
Arkadaslar kendiniz soyluyorsunuz 2/3 calistik diye demekki siparis yok, aninda kapatirlar fabrikayi, issiz kalirsiniz, sonra torpil aramaya baslarsiniz. Dikkat edin bu sendikalarin isyeri devamliligi, isveren isci maliyet oranlariyla ilgili 1 gr fikirleri yok, denemesi bedava sorun. Ayrica sunu da onerin, siz sendika olarak luks binalarda calisacaginiza, turistik yerlerde misafirhane adi altinda luks binalar yapacaginiza bir isletne kurun, talep ettiginiz maaslarla calistirin, ama fabrika kar etsin, bu sekilde
istihdama da katkiniz olur. Hadi yapsinlarda gorelim. Duzcedeki diger fsbrikalardaki durumu goruyorsunuz. Suna karar verin ben burdan emekli mi olmak istiyorum yoksa bu maastan tazminatimi mi almak istiyorum.
Ayrica su soyleme kanmayin " somuruluyirsunuz?" . Devlet asgari ucretle isci calistirilabiliyor diyor, yani yasa bunu emrediyor, dolayisiyla isverenle ugrasacaginiza asgari ucretle ugrasin. Siz yabanci bir firmada calisiyorsunuz, ferroliyi gordunuz italyanlar aninda gittiler, bunlarda gider.
kendinize dikkat edin, sonra issiz kalmayin. Isletmeler kapaninca sendikadan kimseyi bulamazsiniz konusacak. Onlar coktaaan aidatlarini bir gayrimenkule yatirmis olurlar( ozelliklede sizin hic gidemeyeceginiz otel veya luks binalar insaa ederek)
Selçuk Göre 5 yıl önce
Ek olarak: Düzce İTO Kilit Fabrikası DÜZGÜN bir fabrikadır. Çalışanına yaptığı yatırım ve sağladığı koşullar ile sadece Düzce'nin değil, Türkiye'nin sayılı iş yerlerinden biridir (en azından çalıştığım dönemde öyleydi). Ülke gerçeklerinden kopuk beklentilerde ısrar edilerek zarar görmesi bütün çalışanların zararına olacaktır.
SelçukGöre 5 yıl önce
"SELÇUK" rumuzuyla mesaj atan şahsa: Adımı kullanarak benden habersiz buraya mesaj atmak en basit tabiriyle AHLAKSIZLIKTIR. Yıllar önce ilişkimin bittiği bir iş yerinin kendi iç meselesi hakkında, taraflardan birinin ya da diğerinin yanında yer almam, kime ne fayda sağlayacaktır? En azından mesajın tamamını büyük harfle yazmak gibi bir dilbilgisi yoksunluğu ve cehalete imza atmayacağımı bilseydin keşke.
SELÇUK GÖRE 5 yıl önce
"SELÇUK" rumuzuyla mesaj atan şahsa: Adımı kullanarak benden habersiz buraya mesaj atmak en basit tabiriyle AHLAKSIZLIKTIR. Yıllar önce ilişkimin bittiği bir iş yerinin kendi iç meselesi hakkında, taraflardan birinin ya da diğerinin yanında yer almam, kime ne fayda sağlayacaktır? En azından mesajın tamamını büyük harfle yazmak gibi bir dilbilgisi yoksunluğu ve cehalete imza atmayacağımı bilseydin keşke.
RULMAN EMEKÇİSİ 5 yıl önce
ARKADAŞLAR BU SENDİKA İLE BERABER BİZ 8 AY GREVE ÇIKTIK VE HER AY BİZE ASGARİ ÜCRET KADAR GREV ÖDENEĞİ VERDİLER. GÜCÜNÜZÜN FARKINDA DEĞİLSİNİZ VE BİZ GREV SONUCUNDA 850 TL İLE GREVE ÇIKTIK 1450 TL İLE EN AZ ALAN ARKADAŞIMIZ 600 TL ZAM ALDI % 60 CİVARINDA YAPIYOR...
SELÇUK 5 yıl önce
ARKADAŞLAR BEN BU FABRİKADA ÖNCEDEN YÖNETİCİLİK YAPMIŞ BİRİ OLARAK O FABRİKADA ÇALIŞAN EMEKÇİ KARDEŞLERİMİ ÇOK İYİ TANIYORUM İTO KİLİT İŞÇİSİ DAHA FAZLASINI HAK EDİYOR SAKIN GERİ ADIM ATMAYIN MECBUR VERECEKLER..
Genel 5 yıl önce
Biz bu sendikayla greve çıktık ve hertürlü destek sağladılar mağdur etmediler yanımızda durdular,bölünmeyin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27
parçalı az bulutlu