banner851

banner614

DÖNÜŞ YOK!

Düzce'de Kentsel Dönüşüm Projesi'nin uygulanacağı ilk ilçe olan Akçakoca'da projenin rafa kalktığı yönünde söylentilerin artması üzerine konuya ilişkin konuşan Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, "Proje, Akçakoca’nın gelişimine ve turizmine katkı verecek en önemli yatırımımızdır. Her şey yasal süreç içinde sürmektedir. Proje durmadı, durmayacak ve yoluna devam edecek.” dedi.

banner619
Yerel Haber 08.12.2017, 15:31 10.12.2017, 10:33
2921

Düzce'nin en büyük ilçesi olan Akçakoca'da mahkeme sürecine bağlı olarak yaşanan bekleyiş nedeniyle "Kentsel Dönüşüm Projesi durduruldu" şeklinde ortaya atılan söylemler Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici'yi kızdırdı.

Yalı Mahallesi’ni, Cumhuriyet Meydanı’nı, liman içi ve üst kısımlarını kapsayan geniş bir alanda hayata geçirilecek Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Yemenici, Akçakoca’nın en güzel ve değerli ancak atıl konumdaki bölgesinde uygulanacak projenin kentin çehresi ve kaderini değiştireceğini vurguladı. Projeyi kapsayan alanın büyük bölümünde yıkımların tamamlandığına dikkat çeken Başkan Yemenici, şu açıklamayı yaptı:

"Proje sonlandı diye bir şey yok"

"Bilindiği üzere kalan binaların hak sahipleriyle bir anlaşmazlık yaşandı ve hukuki yola başvuruldu. Süreç devam ediyor. Birileri sanırım bu süreci iş bitti, durdu ve proje devam etmeyecek gibi zannediyor. Bu böyle değil. İdare mahkemeleri usul ve esas yönünden bir eksik varsa bununla ilgili bir karar verir ve düzeltilmesini ister. Dolayısıyla proje sonlandı diye bir şey yok. Kararı bekliyoruz. Ayrıca Çevre Şehircilik Bakanlığımız bu gibi sorunlu yerlerin çözümüne yönelik yeni bir kararname hazırlığında. Ancak bizim bu düzenlemeyi beklemeye de ihtiyacımız yok. İşi yavaşlatan çok örnek var, biz girişimlerimizi yapıyoruz. Karar bekleniyor, mahkemelerin verdiği karar esastır ve uymak zorundayız. Ancak proje durmadı, durmayacak ve yoluna devam edecek.”

"Bazı binalar kaçak gözüküyor"

Yemenici yıkımı gerektiren bazı binaların kaçak gözüktüğüne dikkat çekerek sürdürdüğü açıklamasında, şunları kaydetti: "Biz kararı mahkemeler versin istedik. Kaçak gözüken binalarla ilgili bir yaptırım istemedik. Ancak farklı bir pozisyonda bir karar çıkarsa bizim uygulayacağımız başka yollar da var. Kanunun belediyeye tanıdığı haklar var. İnşallah buna gerek kalmaz. Bizim hedefimiz 2018 içinde bu yıkımları bitirip temeli atmaktır."

"Bazılarının 'Burada ne yapılacak bilmiyoruz' tavrını anlamıyoruz"

Kimsenin projenin geleceği ile ilgili şüphesinin olmamasını isteyen Yemenici, açıklamasını şu sitemli sözlerle noktaladı: “Bazılarının 'Burada ne yapılacak, nasıl bir uygulama olacak bilmiyoruz' tavrını takınmasını anlamıyoruz. Her şey apaçık ortada ve paylaşıyoruz. Burada Akçakoca’nın ticaretini, turizmini ve görselliğini tüm canlılığıyla ortaya çıkaracak çehresini ve kaderini değiştirecek proje yükselecek.”

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (1)
NKE 4 yıl önce
Proje devam etmeli, yat limanı projesi de belirsizliğini koruyor oysa turizmi ivme'leyecek unsurlardan biri. Akçakoca Türkiye de ilk turizm merkezlerin den biri ne yazık ki yanlış politikalar bu konuda geri kalmasına neden oldu.