banner614

DÜZCE’DE ARTIK ALARM VERİYOR!

banner619

Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü rutin aylık faaliyet raporunu açıkladı. Her ay rapora yansıyan kedi-köpek saldırılarında geçtiğimiz ay yaşanan artış dikkat çekti. Düzce’de tam 85 kişi ısırık şikayetiyle hastanelerin yolunu tuttu. Bu durum sayıları giderek artan sokak hayvanlarının kısırlaştırma ile kontrol altına alınmasını sağlayacak Akçakoca’nın Subaşı Köyü sınırlarında yapımı süren ‘Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nin gerekliliğini bir kez daha gözler önüne serdi.

banner846
Yerel Haber 27.05.2018, 13:18 28.05.2018, 17:09
7342
banner844

Düzce İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 2018 yılı nisan ayı içerisinde yapılan faaliyetleri açıkladı.

Kenevir eğitimi düzenlendi
Geride kalan ay yürütülen bitkisel ve hayvancılık alanındaki çalışmalara değinilen yazılı açıklamada, Düzce’de kaçak kenevir ekimi ve kontrolünde görev alacak 16 personele yönelik eğitim verildiği açıklandı. Ayrıca Düzce’de uygulanmakta olan mera ıslah ve amenajman uygulamaları için ihale çalışmalarının başlandığı aktarıldı.

Hastalıkları ile mücadele
Faaliyet raporuna hayvan hastalıkları ile mücadele çalışmaları da yansıdı. Buna göre; geçtiğimiz nisan ayı içerisinde, 156 köy ve 40 mahallede 25 bin 916 büyükbaş hayvana proje kapsamında şap aşısı, 78 köy ve 11 mahallede 9 bin 674 büyükbaş hayvana LSD aşısı, 5 köyde 309 adet küçükbaş hayvana çiçek aşısı, 4 köyde 297 adet küçükbaş hayvana brusella, 3 köyde 239 küçükbaş hayvana veba aşısı yapıldı. Ayrıca koruyucu olarak 30 köyde 356 buzağıya brusella, 95 köy ve 19 mahallede 1050 köpek ve kediye kuduz aşısı uygulandı. Hayvan pazarının açık olduğu perşembe günlerinde hayvan pazarı içerisinde rutin denetimler yapılırken, herhangi bir bulaşıcı hastalığa rastlanmadığı bildirildi.

1 ayda 2 katına çıktı: 85 ısırık vakası
Her ay raporda yer alan hayvan saldırıları ise azalmadı, arttı. Düzce'de geride kalan mart ayı içerisinde 41 ısırık vakası meydana gelirken bu sayı nisan ayında 2 katına çıktı. Düzce’de nisan ayında meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 85 ısırık vakası için köpek ve kedilerin 10 gün müşahede altına alındığı açıklandı. Müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmemesi rahat bir nefes aldırırken, Düzce’de kontrolsüz şekilde sayıları giderek artan sokak hayvanlarının daha sağlıklı şartlarda yaşaması için gerekli olan ‘Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nin kısa sürede bitirilmesi bekleniyor.

2 işletmeye ceza
Gıda ve yem kontrol faaliyetlerine bakıldığında ise nisan ayı içerisinde il genelinde faaliyet gösteren; gıda üretim, satış ve toplu tüketim işyerlerinde 522, yem satışı yapan işyerlerinde 29 olmak üzere toplam 551 denetim yapan Düzce İl Tarım Müdürlüğü ekipleri, 2 gıda işletmesine mevzuata aykırılıktan 17 bin 100 TL idari para cezası uyguladı.

2.206 ton iç fındık ihracatı
Yeni hasat mevsiminin adım adım yaklaştığı fındıktaki 1 aylık ihracat rakamları da belli oldu. Düzce’deki ihracatçı firmaların başvurusu üzerine; nisan ayı içerisinde Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihraç edilen 2 bin 206 ton iç fındık için 104; ihraç edilen 400 ton diğer gıda maddeleri için 21; olmak üzere toplam 125 sertifika düzenlendi.

Haber: C.ÜSTÜNER
 

Yorumlar (12)
Düzceli 3 yıl önce
Arkadaslar cözüm belli belediye deyil hayvan haklarini aricaksiniz gelip alicaklar belediyenin yeri yok barınaklar almiyo asilari tam korkmayin isirsada sıkınti yok kupesi varsa evcil yoksa sıkıntı kacın :-))))))
Misafir 1 i 3 yıl önce
Düzcede sokak hayvanları insancıl kimseye zarar vermiyorlar
Sen uyuyan yolda giden hayvana taş ararsan zarar verirsen hayvanda herhalde karşılık verecek ayrıca sanırım zonguldak tan her hafta kamyon tırlarla hayvan getirilip bırakılıyor
Mağduruz 3 yıl önce
Birgunde 20 tavugumuzu kumese girip yedi bu sokak kopekleri onlarin cani canda tavuklarimizin cani can degilmi kopeklerin canini koruyanlar bir kumes tavuk versin bize madem yeter bu sokak kopeklerinden cektigimiz
Esnaff 3 yıl önce
Belediyeye şikayet edin, onlarda yazı göndersin size bu hayvanlar kısırlaştırlmış kontrolleri yapılmıştır diye....çözüm yok
Can . D 3 yıl önce
COK BASIT ÖNLEM SEHIRLERDE TOPLAYIN BASI BOS KÖPEKLERI HAYVAN BARINAGINA GÖTÜRÜN SORUN ORTADAN KALKAR BELEDIYE NE IS YAPAR HE AVRUPADA YOK BÖYLE BASI BOS KÖPEKLER
Hindistan 3 yıl önce
Hindistanda inekler Düzce'de köpekler kutsal...Uzun Mustafa'da çete kurup 8 10lu gruplar halinde geziyorlar, belediye hiç dikkate almıyor.Acaba çete kurmak suçundan hiç olmasa toplasalar.Sonucta bizlere saldırarak suç işliyorlar.
Doğru 3 yıl önce
hayvanseverler derneği bu haberi iyi okumalı, hayvanları hepimiz seviyoruz, ama yerleşim yerlerinde de istemiyoruz. Gidin barınaklarda sevin hayvanlarınızı bizden ailemizden bahçelerimizden uzak tutun.
Beyköy toki 3 yıl önce
Beyköy tokideki başıboş köpeklere de çare bulunmalı çocuğu akşam markete gündüz okula göndermeye korkuyoruz.Benim çocuğuma birşey olursa sorumlusu kim olacak.Bu başıboşluğa bir önlem alınmalı.
m 3 yıl önce
Düzce köyünde de sokak hayvanları çok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13°
kapalı