banner851

banner614

DÜZCE’DE BİR İLK!

banner619

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde düzenlenen açılış töreni ile Palyatif Bakım Merkezi faaliyete girdi. 22 yatak kapasiteli merkezin hasta ve hasta yakınlarına ilişkin sunacağı hizmete ilişkin konuşan İl Sağlık Müdürü İbrahim Özcan, “Nüfusun giderek yaş ortalamasının yükselmesi ve yaşlılıkla beraber gelen hayati fonksiyonlarla gelen hastalıkların giderilmesinde yardımcı olacağız” ifadesinde bulundu.

banner846
Yerel Haber 10.05.2018, 12:49 11.05.2018, 15:35
2890
banner844

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi yeni bir servisi daha bünyesine kazandırdı. İl Sağlık Müdürü İbrahim Özcan, Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Bülent Gülerkaya ve hastane personelinin katılımı ile düzenlenen açılış töreni ile Palyatif Bakım Merkezi faaliyete girdi.

“Amacımız: Hastaların bu hallerinden daha iyi nasıl iyileştirebiliriz”
İl Sağlık Müdürü İbrahim Özcan, açılışı yapılan yeni servise ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Giderek tüm dünyanın sorunu olan, nüfusun giderek yaş ortalamasının yükselmesi, yaşlılıkla beraber gelen hayati fonksiyonlarla gelen hastalıklarımızın da buna eklenmesi nedeniyle hastaların hem yaşam kalitesi hem de sağlık problemlerinin komplike olması nedeniyle bu hastalarımız evde sıkıntılarını gideremiyorlardı. Yoğun bakımlar malum çok büyük ihtiyaç ama bunlarda da sayılarda sıkışmalar olduğu için biz bu tür hastaları, hasta refakatçilerini eğiterek burada tüm tıbbi destekleri verebilecek hale getiriyoruz. Amacımız şu, hastaların bu hallerinden daha iyi nasıl iyileştirebiliriz… Biz bunun çabası içerisindeyiz. Hem ruhsal, hem fiziksel, hem psiko-sosyal etkinliklerini artırarak tedavilerimizi bu şekilde planlıyoruz.”

“22 yatak tescili aldık”
Özcan ayrıca, “Sağlık Bakanlığı’ndan 22 yatak tescili aldık ama yeni olduğu için şu anda 6 hasta aile başladık ama hızla bu personel eksiklerimizi gidererek 22 yatağa kadar çıkaracağız. Düzce’de bu hizmet ilk” diye konuştu.İşte hizmet olanakları!
Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Bülent Gülerkaya, şu bilgilendirmelerde bulundu:

“Palyatif Bakım Merkezleri hizmet Sağlık Bakanlığımız tarafından 2015 yılında yürürlüğe konuldu. Yaşamı tehdit eden hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan sorunlarla karşılaşan hastalarda ağrı ve diğer semptomları erken tanılamak ve değerlendirmek bu kişilere ve aile bireylerine destek vererek acılarını hafifletmek ve önlemek, yaşam kalitesini artırmak amacıyla kurulmuşlardır.”

Bu hizmetleri vermek için şartları şudur; yataklı hizmet alanları ile ilişkilendirilerek fiziki şartlar oluşturulmuş ve aile ünitemiz geliştirilmiştir. Burada girişim ve muayene odamız vardır. Ekip odası bulunmaktadır. Çok amaçlı salonumuz vardır. Meşguliyet odası vardır. Meşguliyet odasında hastalara fizyoterapi, mesleki terapi, konuşma ve dil terapisi, hastaların fiziksel ruhsal rahatlamalarını sağlayacak tedavi hizmetleri ile aile görüşmeleri ve psiko-sosyal mekanlardır bunlar. Girişim ve muayene odasında da hekim hastasına müdahale edebilecek ve aile ile görüşmelerini bu mekanda yapabilecek. Psikolojik ve sosyal hizmetlerin de verilebileceği bir odadır burası. Merkezimizde doktor, hemşire, psikolog, sosyal danışmacı, fizyoterapist, fizyoterapi teknikerleri ve diyetisyen bunmaktadır.”

Vatandaşın nasıl müracaat edeceğine ilişkin de konuşan Gülerkaya, “Aile hekimleri de bu müracaata açıktır. Hastası olan vatandaşlarımız aile hekimlerinden, evde bakım hizmetlerinden ve tüm polikliniklerden buz hizmete ulaşabilirler” dedi.
Haber: Ö.YILMAZ

Yorumlar (22)
hastane 3 yıl önce
sayın ibo git tm git...lak lak yapıyon anca gittt
adam 3 yıl önce
hastanede kps puan alamamış biri 5000 tl ye maaaş la md yrd yapıyor.ve gıgı çıkmıyor kimsenin..sözleşmeli olarak...sizin çocuğunuz ne iş yapıyorrr millettt..torpilinizmi yetmiyorrrrrrr
adam 3 yıl önce
evet adammmmm yokmuşşş haklısın kardeş..
düşün. 3 yıl önce
hastanede kimse yok ondan heralde.Gıkı çıksa doğru hapse..Tamam
CENGİZ 3 yıl önce
Sayın müdürüm acil bölümündeki güvenlik görevlilerine biraz eğitim verdirebilirmisiniz. Acile gelen hastayla veya hasta yakınıyla nasıl ilgilenilir. Sağlık Bakanlığı her yere tabela asmış 65 yaş üstü hastalara öncelik tanınır diye oradaki güvenlik görevlisinine söylüyoruz 65 yaş üstü ve kalp hastası olduğunu kendi bilincinde olmadığını ben napayım sıranızı bekleyin diyor. Saygısızca birde diğer gövenlik görevli arkadaşlarıyla paylaşıyor hastalar morelimi bozuyor diye . 10/05/2018 tarihinde.
Acill.. 3 yıl önce
ya gelen genç olupda kriz geçiriyorsa ..Acil adı üzerinde.
akp ye oy yok 3 yıl önce
Bende biliyordum.Geri ödemesiz burs veriliyor biz bulamadık böyle yağlı bi ülkede gidelim..Türkler çalışsın araplar yesin birde sürekli çocuk yapsınlar.İyi yere tezgah açtılar.Bunlara bu kadar özveri sağlayan AKP ye oy yok..
Leyla 3 yıl önce
Eksik doktorlar gelmeli önce ve bazı bölüm doktorları gerçekten iş bilmiyor baştan sağma ilgi yok ve çok pis hastane tuvaletleri özellikle inşAllah düzelir Allah yardımcımız olsun. Sigara bırakma polikliniğine başlıyorsun bidaki kontrolde
ilkönce kendin temizle 3 yıl önce
kişi kendi evi gibi bırakırsa temiz olur.tuvaletin kenarına klozetın kapağına sı..p su dökmezse pis olur.Her dakka temizlikçi olamaz.Kağıt pçetewleri çantalarına koyup götüren cahil pis birileri var.
adam 3 yıl önce
kahvede oyıun oynarkenm i alıyom ibo bu kararları..sana kefil olan herkesi yanılttıınnnnn..anca laf ebeliğinde ustasın okadar
Ahiret 3 yıl önce
AKP liye dünyada cennet ye kürküm ye ama ahirette ALLAH bilir. Sonra kadroda alırsın makamda yükselirsinde.Hakkıyla alan yok.Birde CUMA Namazında en ön saflarda Allahı kandıracaklarınımı zannederler yoksa yandaşlarımı..
VATANDAŞ 3 yıl önce
Yaptıkları şeye kendileri bile inanamamış ki ; alel- ade bir açılış olmuş !!!
Devlet hastanesinin acili 3 yıl önce
Sayın müdürüm git Devlet Hastanesinin acildeki sedyeleri kontrol et trafik kazası geçirdim 3 saat sıra bekledim seviyelerdeki örtüler kan içindeydi şırıngalar pamuk yerlerde zemin olduğu gibi kan yangın merdiveninde hastane çalışanları sigara içiyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20°
parçalı bulutlu