banner851

banner955

EVLADINI KORUMAK İSTEYEN OKUSUN!

Madde kullanımı konusunda hem asayiş hem de sosyal alanda mücadelenin artarak devam ettiği Düzce’de, Yeşilay Haftası kapsamında her türlü bağımlılık ve bağımlılığa teşvik eden unsurlara karşı kamuoyu bilgilendirilmeye devam ediyor. Düzce Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Ataoğlu, anne-baba sevgisi görmemiş, parçalanmış ailelerin çocuklarında riskin çok daha fazla olduğuna dikkat çekerek, ebeveynlere seslendi: “Çocuklarınıza sevgi gösterin, sevgi her şeyin anahtarıdır. Bu olmazsa olmaz. En büyük koruyucu budur!”

Yerel Haber 02.03.2018, 13:05 03.03.2018, 12:49
2560

Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ataoğlu, Yeşilay Haftası kapsamında, günümüzde önemli toplumsal sorunlardan biri olan madde bağımlılığı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Aile sevgisi görmemiş çocukları çok büyük risk taşıyor”
Aile fertleri arasında iletişimsizlik, ekonomik ya da sosyal sorunların ortaya çıkardığı stresi atmak için bireyin geçici çözüm olarak madde kullanımına başvurduğunu dile getiren Ataoğlu, uyarıcı özellikleri yüksek olan maddelerin genellikle gençler arasında yaygın olarak kullanıldığına işaret etti. Madde kullanımının kimliğini oluşturamamış ve kişilik bozukluğu olan gençlerde öne çıktığını yineleyen Prof. Dr. Ataoğlu; “Gençlerin sıkıntılara karşı baş etme güçlerinin yetersizliği, hayat tecrübelerinin az oluşu ve arkadaş grubu içinde yer edinme düşüncesi, madde kullanımına başvurma oranını çok yükseltmektedir. Aile sevgisi görmemiş, anne baba sorunları olan, parçalanmış ailelerin çocukları çok büyük risk taşımaktadır. Çünkü o parçalanmış aile çocukları kimlik oluşturmada güven duyabilecekleri bir aile ortamı bulamamaktadır. Gençleri anlayacak bir anne baba ilişkisinin olmaması, sabit, kalıcı ve güven verici bir aile ortamının bulunmaması onları madde kullanımına açık hale getirmektedir.” diye konuştu.

Madde kullanımına yol açan unsurlar
Bağımlılıkta, genetik faktörlerin çok fazla etkisi olmadığını savunan Prof. Dr. Ataoğlu; çevresel koşullar, stres ortamları, güven duyabileceği bir aile ortamının olmaması, destek görememe gibi unsurların madde kullanımına daha çok yol açtığını vurguladı.

“Anne babalara çok büyük görev düşüyor”
Çocukları olumsuz alışkanlıklardan korumak için iyi bir aile ortamının şart olduğunun altını çizen Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ataoğlu, açıklamasını; “Çocuklarınıza sevgi gösterin, sevgi her şeyin anahtarıdır. Bu olmazsa olmaz. En büyük koruyucu budur. Anne-babalara çok büyük görev düşüyor.  Sorunlarını çocuklarının önünde çözmeye çalışmasınlar. Problemlerinizi çocuklarınıza yansıtmadan mutlu aile ortamında büyütün. Çocuklarınızı severseniz, çocuklarınız sevgiyi arkadaş ortamında, kötü alışkanlıklarda arama ihtiyacında bulunmaz.” ifadeleriyle sonlandırdı.

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (3)
sporcu 5 yıl önce
maneviyat yanında her öğrenci en az bir spor dalı ile ciddi seviyede uğraşmalı spor yapamayanlar resim müzik gibi sanat dalları ile uğraşmalı ki enerjilerini daha doğru yönlerde kullanabilsinler
m 5 yıl önce
biraz da dayak
adamın teki 5 yıl önce
Sadece sevgi yetmiyor. En önemlisi arkadaşları nasıl, arkadaşları ile ne yapıyor? Bir de gençleri gece dışarı çok fazla çıkartmamak lazım, iyi takip etmek lazım.
17
kapalı