banner851

banner614

FINDIK PARA ETMEYİNCE...

banner619

Son yıllarda emeklerinin karşılığını alamadıklarını savunan fındık üreticileri alternatif ürünlere yönelmeye başladı. Akçakoca'da en gözde ürün kivi... Fındıktan yüzü gülmeyen çiftçinin umudu olan kivi bolluğuyla hem gözleri hem cepleri dolduruyor.

banner846
Yerel Haber 29.10.2017, 10:53 30.10.2017, 17:53
5488
banner844

Son iki sezon olduğu gibi 2017 sezonu da üreticiler için pek parlak geçmedi. TMO'nun müdahale alımı da bekleneni veremedi. Fiyatların 12 TL'den düşük olmayacağını düşünen üreticiler, alım rakamlarının 10 TL ve altında olması gerçeği karşısında hüsran yaşadı. Hal böyle olunca fındıktan beklediğini bulamayan bir çok üretici rotasını alternatif ürünlere çevirdi.

Akçakoca ilçesinde fındığın yanında alternatif olarak kivi üreten Birdal Şen yaptığı açıklamada, merakla beklediği kivileri toplamaya başladığını söyledi.

Bereketli bir hasada başladıklarını ifade eden Şen, “Fındığın yanında alternatif olarak kivi üretmeye başladım. Fındığımız bu yıl az oldu, biz de kivi ektik. Fındık değil, kivi yüzümüzü güldürdü.” dedi.

Kivinin bu yıl daha bereketli olduğunu anlatan Şen, şöyle konuştu: “Bu yıl hasat yeni olmasına rağmen bolca kivi topladık. Kivi bahçem evimin hemen yanında. Hiç zorlanmadan topluyorum. Kivi dalları bereketten dolayı sarktı. Hasat zamanı yaptığım budama işlemi etkili oldu. Tüm kivi üreticilerinin yüzü güler inşallah.”

C. ÜSTÜNER

Yorumlar (2)
kudret 4 yıl önce
kivinin yanında ceviz ekmeliyiz. getirisi çok emek az.. hep fındık ekmekle bir şey elde edemeyiz.
işte böyle 4 yıl önce
ille geleneksel ürünlere değil daha fazla gelir getiren ürünlere yönelmeliyiz.bu bölgede likapa meyvesinin yabanisi var.trüf mantarını fındık bahçemde otururken tesadüfen gördüm.yetişebilir.ve çok gelir getiriyor.denemekte fayda var.