banner851

banner614

GEREKSİZ ARAMALARA CEZA

Düzce Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada 112 Acil Çağrı Merkezi’nin gereksiz aramalara konu olmasıyla ilgili önemli konulara değinildi. Açıklamada para cezasının geleceği de vurgulandı.

banner619
Yerel Haber 11.07.2018, 11:11 11.07.2018, 17:02
1061

Meydana gelen kazalarda, hastalıklarda, acil durumlarda kullanılan 112 Acil Çağrı Merkezi, bazı vatandaşlar tarafından gereksiz kullanılıyor ve ciddi sıkıntılara neden oluyordu. Düzce Valiliği de bu konuda yazılı açıklamalarda bulunarak şu ifadelere yer verdi:

“Düzce 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü; İtfaiye, AFAD, Orman, Sağlık, Jandarma ve Emniyet çağrı hizmetlerini bünyesine dahil ederek, 19 Kasım 2015 tarihinden bu yana 7/24 sürekli ve kesintisiz hizmet vermektedir. Düzce 112 Acil Çağrı Merkezi; birden çok numaranın bilinmesinde zorluklar ve kurumlar arası yetersiz koordinasyon nedeniyle yaşanan can ve mal kayıplarının önlenmesi, kurumların daha etkin çalışması yönünde faaliyet göstererek, acil çağrı alındıktan sonra ihtiyaç duyulacak tüm ekiplerin en kısa sürede olay mahalline ulaşmalarını hedeflemektedir.

"Tekerrürü halinde bu ceza iki katı olarak uygulanacaktır.”


112 Acil Çağrı Numarasının amacı dışında kullanılması, çağrıyı karşılayan personel gereksiz çağrılarla ilgilenirken acil yardım bekleyen kişilerin Çağrı Merkezine ulaşmasında zaman kaybı yaşanmasına, maddi ve manevi kayıplara ve hatta can kayıplarına neden olabilmektedir. Bu itibarla; geçtiğimiz yıl 112 Acil Çağrı Merkezleri Kuruluş, görev ve çalışma yönetmeliği ile Türk ceza kanununun ilgili maddeleri uyarınca valiliğimiz tarafından alınan idari yaptırım kararına göre cezai işlem uygulanması öngörülmüştü. Son olarak yayınlanan 703 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca, 112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere bu Kanuna göre İl Valileri tarafından 250 TL idari para cezası verilecektir. Tekerrürü halinde bu ceza iki katı olarak uygulanacaktır.”


Haber: M.AYDIN
 
Yorumlar (9)
Düzceli ye cevap 3 yıl önce
Şoför den başkası yoktu diyorsun acaba arka kabinde hastaya müdahale ediyo olabilirler mi.bilip bilmeden konuşmayın belki tam ışıklara yaklaşınca vaka ihbarı geldi ve o an çalmak zorunda kaldı. Sen gereksiz meşgul etme yeterli...
Düzceli 3 yıl önce
SN valim ambulans şöförleride boşa doluya siren çalıyor,kırmızı ışkta durmamak için hastası yokken ışıkların yanına gelene kadar bir şey yok yklaşınca keyfi siren çalıp yol istiyor bizzat içine baktım şoförden başka kimse yoktu.
Süleyman meteye 3 yıl önce
Yanındaki hasta olduğu zaman değil asılsız ihbar yada dalga amaçlı aramalardır tabiki doktor değiliz hastalandı ını gördüğümüz biri için arayacağız
Süleyman meteye'ye 3 yıl önce
DALGA AMAÇLI OLANLAR AYRI; YAŞANMIŞ OLAY: ÇAĞIRDIĞIM AMBULANSLA GELEN 112 PERSONELİ "BİZİ BUNUN İÇİN Mİ ÇAĞIRDINIZ" DEDİ...
BEN DE "EVET " DEDİM; "BU KADININ AMBULANSA İHTİYACI YOK." DİYEREK GİTTİLER...
Mete 3 yıl önce
Bu tarz olaylarda cezalar caydırıcı olmalı, bence az 125 tl en az 5000 Tl olsun.
SÜLEYMAN METE 3 yıl önce
SORUYORUM:
HİÇ BİR TIBBİ EĞİTİMİ OLMAYAN BEN YANIMDAKİ BİRİSİNİN RAHATSIZLIĞININ CİDDİYETİNİ BİLMEDEN AMBULANS ÇAĞIRSAM CEZA MI ALACAĞIM?
VATANDAŞ 3 yıl önce
hasta için tabiki arayacaksınız, ama 112 yi arayıp bana gelirken ekme alır mısınız derseniz cezayı yersiniz. canım sıkılıyor diye arayan bile var kardeşim...
can 3 yıl önce
Can kaybına neden olabiliyor deniyor,Bunun cezası 250,tl mi, hapis olmalı
Emekli 3 yıl önce
Bunu yapan kanı bozuk varmı ya asılsız çağrı Allah'im ıslah etsin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın