banner851

banner955

‘HAYVANLARIN YERİ SOKAK DEĞİL BARINAKTIR’

Düzce’de sayıları gittikçe artan başıboş sokak köpeklerinin neden olduğu tedirginlik gün geçtikçe büyürken, devletin zirvesinden vatandaşın içine su serpecek açıklama geldi. Belediye başkanları toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye başkanlarına “Sahipsiz hayvanların yerinin sokaklar değil barınaklardır” diyerek başkanlara barınak sayılarını arttırarak bu sorunu çözme talimatı verdi.

Yerel Haber 23.12.2021, 18:00 23.12.2021, 17:37
2471
‘HAYVANLARIN YERİ SOKAK DEĞİL BARINAKTIR’

Düzce’de sayıları gittikçe artan başıboş sokak köpeklerinin neden olduğu tedirginlik gün geçtikçe büyürken vatandaşlar sokakta yürürken kendilerini korkuya sevk neden durumla ilgili yetkililerin harekete geçmemesine tepki gösteriyor.

Talimat devletin zirvesinden

Bir yandan hayvanlar sokaklarda hak etmedikleri bir yaşama mahkûm edilirken bir yandan da her yeni günde yeni bir köpek saldırısı haberi geliyor. Hal böyleyken sokak hayvanları konusunda devletin zirvesinden belediye başkanlarına talimat geldi.

‘Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil barınak’

Düzce’den de 5 belediye başkanının katıldığı "Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı"nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Maalesef medyada sık sık çocuklara saldıran başıboş köpeklerin yol açtığı facialarla ilgili üzüntü verici haberlere rastlıyoruz. Öncelikle sahipsiz hayvanların yerinin sokaklar değil barınaklar olduğunu unutmamalıyız.” dedi.

‘Barınaklar kurun’

Erdoğan, “Şimdi ben buradan birinci derecede büyük şehirlerimiz olmak üzere tüm belediye başkanlarıma sesleniyorum. Sahipsiz hayvanlar için lütfen sıcak ve güvenli barınaklar kurarak gıda artıklarından hayvan maması üretimini teşvik ederek pek çok gönül kazanabiliriz, gönül kazanabilirsiniz.” diyerek belediye başkanlarına talimat verdi.

‘Hayvanlara da sorumluluğumuz var’

Mevcut durumu ne vatandaşların ne de hayvanların hak etmediğine vurgu yapan Erdoğan, “Böylece hem vatandaşlarımızın sahipsiz hayvanların yol açacağı tehditlerden kurtulmasını sağlamış hem de kendisi de bir can olan hayvanlara karşı sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz." diye konuştu.

Gözler Düzce’deki başkanlarda

Cumhurbaşkanının bu talimatını aynı salonda takip eden Düzce’deki AK Partili belediye başkanlarının ise adım atıp atmayacağı ise bilinmiyor.

Yorumlar (17)
Kanun 12 ay önce
Malasef, Hayvanları Koruma Kanununda sokak hayvanlarının barınakta tedavisi bittikten sonra yakalandığı yere salınması zorunluluğu var. Cumhurbaşkanının söylediğinin olması için kanunun değişmesi gerek
CAN 12 ay önce
DÜZCE BELEDIYESI TALIMATA UYMAZ BURASI OLMUS DINGONUN ÖNÜNE GELENI ANLAYANA HERYER KÖPEKLERLE DOLU YETER YA REZILIK ALMANYADA 40 SENEDIR GÖRMEDIM BASI BOS KÖPEK
deniz 12 ay önce
hayvana sevgi dolu davranabilen vatandaşımız olsa bu uygulamalara gerek kalmaz zaten. sevgiyle büyüyen hayvan ne kaçar ne kimseye zarar verir.. Onlar çöp değil toplatılsın!!!
düzceli 12 ay önce
cumhurbaşkanı sokak hayvanları ile uğraşacağına market market gezenekmek kuyruklarına giren insanların dertleri ile uğraşsın
Düzceli.. 12 ay önce
Çok güzel bir barınak yapıldı.. Şimdi sahipsiz hayvanlar toplanıp, kısırlaştırılarak çoğalmaları engellenir.. Sonra evcil hayvan bakmak istiyen bir kurumdan izin alır ve kayıt altına alınır..
KÜRŞAT YILMAZ 12 ay önce
Yeni Hayvan Hakları Yasası'na göre bu suç...
Mücahit 12 ay önce
Hadi şimdi de toplamayın bakalım !
Düzceli 12 ay önce
Bekleyecez görecez.Yeşiltepe mh hayvanat bahçesi gibi öğrenci velileri okula çocuklarını götürürken,sabah işe gidenler ellerinde birer sopayla gidiyorlar köpekler saldırıyor.Özlüyü görecez yapılan barınak ne işe yarar bakalım.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız