banner851

banner614

“İŞSİZ BIRAKTIĞINIZ ARKADAŞLARIMIZI GERİ ALIN”

banner619

1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nde orman ürünleri alanında faaliyet gösteren bir fabrikada iş yavaşlatma gerekçesiyle iş akitlerinin feshedildiğini öne süren sendikalı işçiler, fabrika önünde eylem yaptı. Türk – İş Konfederasyonu’na bağlı Ağaç-İş Sendikası Düzce İl Temsilcisi Kayahan Akpınar, işverene seslenerek, “Derhal işten çıkartılan arkadaşlarımızı geri alın.” çağrısı yaptı.

banner846
Yerel Haber 05.07.2021, 18:00 05.07.2021, 18:07
5760
banner844

Düzce 1. OSB’de bulunan ve orman ürünleri alanında faaliyet gösteren bir fabrikanın önünde bugün eylem vardı. İddiaya göre; iş yavaşlatma kararı alan fabrika yönetimi sendikaya üye 40 çalışanı işten çıkardı.

İşten çıkartılan Türk İş Konfederasyonu’na bağlı Ağaç-İş Sendikası’na üye işçiler fabrikanın önünde eylem yaptı. Eylem esnasında Düzce İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, fabrikanın etrafından yoğun güvenlik önlemi aldı.

“Eylemlerimiz yaptıkları zulümlere göre devam edecektir”

İşsiz kalan sendika üyelerinin haksızlığa uğradığını savunan ve hukuk mücadelelerinin devam ettiğini vurgulayan Ağaç-İş Sendikası Düzce İl Temsilcisi Kayahan Akpınar, yaptığı açıklamada, işten çıkartılan arkadaşları görevlerine geri iade edilinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıkladı. 

Akpınar, “36 arkadaşımız tek seferde, 4 arkadaşımız ise 3 gün önce işten çıkartıldı. Eylemlerimiz yaptıkları zulümlere göre devam edecektir. Ben işveren temsilcilerine buradan sesleniyorum; işçinin ve emekçinin ekmeğine kan doğramayın. Zira hepimiz bir gün öleceğiz. Öldüğümüz zaman da bizi sırtında taşıyacak olan, yine Düzce’nin insanı olacaktır. İşverenler buradan göçer ve gider ama işveren temsilcileri ve çalışan işçiler burada kalır. Aynı zamanda ben buradan işverene de seslenmek istiyorum; bugüne kadar attığınız bütün işçileri geri alın. Biz işten çıkartılan arkadaşlar işe geri dönene kadar her türlü eylem hakkımızı kullanacağız. Bizler mahkemelerde sizlerle karşı karşıya gelmeye hazırız. Bizim amacımız işvereni batırmak değil, bizim amacımız bağcığı dövmek değil, bizim amacımız üzüm yemek. Biz yarım ekmeğimizi tam ekmek, çeyrek ekmeğimizi de yarım ekmek yapmak için buradayız. İşveren, sendikalara öcü gibi bakıyor. Sendikalı çalışan fabrikalarda iş düzeni, iş güvenliği nizami bir şekilde oluyor. Hatta işverenin kazancı bu durumda artar. Yalnız kendileri ego sahibi olduğu için işçilere söz hakkı tanımıyorlar. İşçinin tek kanunda söz hakkı vardır, o da sendikadır. Zaten mahkeme sürecinin sonuna geldik, biz kavga etmek değil, barışarak, düzenli bir şekilde çalışarak, işimize sahip çıkarak Düzce’mizi kalkındırmak istiyoruz. Bugün burada asgari ücretle çalışan bir arkadaşımız, Düzce ekonomisine katkı sağlıyor. Dolayısıyla bu ekonomiye de can demektir.” diye konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından fabrika önünde sloganlar atan işten çıkartılan işçilere, fabrikada çalışan arkadaşları da destek verdi. Kalabalık sloganların atılmasının ardından olaysız bir şekilde fabrikanın önünden ayrıldı.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (16)
Kayhan Akpınar 3 hafta önce
Benim hakkımda yorum yapan arkadaşa sesleniyorum ona güvenmeyin demiş yerimiz belli gel helalleşelim benim alnım ak başım dik
İşten çıkarılan 3 hafta önce
Ne kadar kolay dimi size yorum yapmak. İşten atılan insanların aileleri çoluk çocuğunu hiç dusunmezsiniz. Sendika mi şimdi konu. Yöneticiler zevkle işçiyi aticak. Isci bahanelerle atilmanin çaresizliğini yaşarken haklinolarak hakkını savunacak. Yönetici odasına çıkıp güya işini yapacak. Arkasına dönüp ciakrdigi işçilere gülecek aşağılar gibi. Sizde burda çalışan çalışır diceksiniz. Yazık ne diyeyim. Onca sene çalışıp tek kuruş zam yapmayan, sizi kademe atlaticaz şu kadar saat fedakarlık yapın diyen ASD Yoneticileri eşimin de çocuklariminda hakkını zerre helal etmiyorum. İnsan calistiriyorsunuz hayvan değil. Sendikayla çalışan fabrikaları da görüyoruz. Ayakta alkışlıyorum. Keşke herkes ast üst ilişkisini gerçek anlamda bilse.
Sendika mağduru 3 hafta önce
Bırakın arkadaşlar bu sendika işini heleki o kayhana hiç güvenmeyin yarı yolda bırakırlar sizi hiçbir söylediklerinede inanmayın
Doğan Ak**** 3 hafta önce
Aslında işveren sendikadan ödü kopuyor. Bu fabrika sadece çalışanlarına değil, çevreye de çok zarar veriyor.
noname 3 hafta önce
Sizi işe geri alanın aklı yok milletin işsiz kalmasına sebep oldunuz insanları kandırıp işverenle karşı karşıya getirdiniz şimdide işe geri alınsın diyorsunuz
İşçinin hakkını verin 3 hafta önce
Tabi işçi atma yasağı bitti atın ne de olsa yenisi gelir insanları bayrama 2 hafta kala atmak nedir nasıl bir vicdandır bu acaba aynı durumda patron yada yöneticiler bu durumda olsa ne yapardı merak ediyorum
Murat 3 hafta önce
Sen adamın işini yavaşlatırsan adam seni orda niye bekletsin?
Fatih S 3 hafta önce
Kayhan abim yeni görevinde başarılar dilerim
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın