banner851

banner614

KALICI MİRAS OLMA YOLUNDA

Önceki yıl UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'ne dahil edilen Akçakoca Ceneviz Kalesi, "Akdeniz'den Karadeniz'e Kale ve Surlu Yerleşimler" Projesi kapsamında şimdi de UNESCO Kalıcı Miras Adaylık Listesi'ne girdi. Bartın'dan gelen heyetin adaylık için inceleme yaptığı kalenin kalıcı listeye dahil edilmesi ilçeye önemli katkı sağlayacak.

banner619
Yerel Haber 01.06.2014, 15:07
177
KALICI MİRAS OLMA YOLUNDA

Türkiye’de yer alan Cenevizliler dönemine ait eserlerden biri olan Akçakoca Ceneviz Kalesi için “Ceneviz Ticaret Yolunda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri” adıyla UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne geçtiğimiz yıl başvuruda bulunulmuş ve bunun sonucunda kale, 15 Nisan 2013 tarihi itibariyle UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne eklenmişti. Akçakoca Belediyesi yetkilileri şimdi de kalenin kalıcı miras listesine eklenmesi için kolları sıvadı. Bu doğrultuda, Mayıs ayında Amasra’da düzenlenen Dünya Miras Yolunda Amasra Çalıştayı'na Akçakoca'dan da katılım gösterilirken, çalıştayda Ceneviz Kalesi'nin de aralarında bulunduğu Akdeniz’den Karadeniz’e kadarki kale ve surlar için UNESCO’nun istediği biçimde "seri adayların" ortak bir çalışma yürütmesi kararı alındı. Yeni Sahil Gazetesi'nde yer alan habere göre; bu çalışmaların Akçakoca bölümünü gerçekleştirmek için, geçen hafta içinde ilçeye gelen Bartın İl Turizm ve Kültür Müdür Yardımcısı Ayşegül Yaylı'nın başında bulunduğu teknik heyet, Akçakoca Ceneviz Kalesi'nde incelemelerde bulundu ve teknik çalışma ile fotoğraf çekimleri yaptı. 2013 yılının Nisan ayında geçici listeye alınan Ceneviz Kalesi'nin, yapılacak hazırlık çalışmaları ve bu çalışmaların değerlendirme raporları sonucunda, UNESCO’nun kalıcı miras listesine kesin aday olup olamayacağı belli olacak.


UNESCO’nun listesinde yer almak önemliTürkiye’de UNESCO’nun kalıcı miras listesinde yer alan eser sayısı sadece 10. Dünyada turistlerin görmek istediği yerler arasında ilk sırayı kalıcı miras eserleri oluşturuyor. Bu kapsamda bakıldığında Akçakoca Ceneviz Kalesi'nin UNESCO Kalıcı Miras Listesi'nde yer alması halinde hem kalenin hem de Akçakoca’nın marka değeri artacak ve Akçakoca, turistlerin görmek isteyeceği yerler arasında ilk sıralara çıkacak.

 

 

Haber;C.Üstüner

 

 

 

Yorumlar (0)