banner851

banner614

KARDÜZ İÇİN BİR ARAYA GELİNDİ

MÜSİAD Düzce Şubesi Nisan Ayı Dost Meclisi Toplantısı’nın gündemini “Kardüz Yaylası ve Yatırım Fırsatları” oluşturdu. Toplantıya katılan Avusturya Salzburg Federasyon Başkanı Bartl Gensbichler, çalışmaların adım adım ilerlenmesi gerektiğini ve gerekli desteği vereceklerini belirterek, “Ben bu yöreyi yontulmamış bir pırlanta olarak görüyorum. Bu pırlantanın yontulması gerekiyor” ifadesinde bulundu.

banner619
Yerel Haber 17.04.2018, 12:47 17.04.2018, 17:57
1088

MÜSİAD Düzce Şubesi’nin her ay düzenlediği Dost Meclisi Toplantıları kapsamında bu ay Düzce Belediyesi Erguvan Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltı organizasyonunda bir araya gelindi. Toplantıya İl Kültür Turizm Müdürü Özcan Budak, MÜSİAD Düzce Şubesi Başkanı İsa Şengüloğlu, Düzce Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Derneği Başkanı Doç. Dr. Erkan Dinçer ve işadamları katılım sağlarken misafir olarak da deneyimlerini paylaşmak üzere Avusturya Salzburg Kayak Federasyonu Başkanı Bartl Gensbichler katıldı.

“Salzburg’da olduğu gibi Kardüz’e iş adamlarımızla bu yatırımı yapalım”
İl Kültür Turizm Müdürü Özcan Budak, daha önce gittiği Avusturya’nın Salzburg kentindeki kayak merkezini incelemelerini aktarmasının ardından yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:

“2013 yılında Kardüz’ün Kültür Turizm Koruma ve Gelişim bölgesi ilan edilmesi için bakanlığa müracaatta bulundu. Türkiye’de ilk defe 1 yıl içerisinde Kardüz Kültür Turizm Koruma ve Gelişim bölgesi ilan edildi. Ülkemiz şu anda hükümetimizin aldığı karar gereği ekonomik yatırımlar anlamında 5 bölgede. Şu anda Kardüz’ün yolu yapılıyor bakanlığımızdan gelen ödeneklerle. Saçmalıpınar’a kadar sıcak asfalt, ordan da Kardüz’e kadar 10 kilometrelik orman yolu iyileştirildi. Elektriğimiz de mevcut. Salzburg’da olduğu gibi iş adamlarımızla bu yatırımı yapalım. Kendi bölgemizde avantajları kendimiz fırsata çevirelim. Kardüz yatırımcısını bekliyor. Bakanlık eğer ilana çıkarsa buraya herhangi biri gelip yatırım yapabilir. Kartalkaya ve Kartepe bizi örnek aldı Kültür Turizm Koruma ve Gelişim bölgesi ilan edilmeleri için başvurdu ancak henüz ilan edilmedi.”

“İnşallah Kardüz’ü yatırımla buluşturacağız”
Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Düzce Şubesi Başkanı İsa Şengüloğlu, ellerini taşın altına koyduklarını belirterek şöyle konuştu:

“İstişare Toplantısı adı altında bu toplantıyı tertip ettik. Kardüz Yaylası’na Gerede’den Milli Kamplar Federasyonu’ndan gelen Haydar Beyi de davet ettik. 20 kişilik bir heyetle gidip yerinde incelemelerde bulunduk. Kardüz’ün Düzce’mize bir an önce kazandırılması için biz MÜSİAD camiası olarak ve kıymetli büyüklerimiz olarak bir girişimde bulunduk. İnşallah bunu gerçekleştirmek nasip olur.”

“Neden oralardakine benze r bir kayak tesisi Kardüz’e de yapılmasın?”
Düzce Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Derneği Başkanı Doç. Dr. Erkan Dinçer, ise şöyle konuştu:

“Daha önce Avusturya, İsviçre ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinde gezmiş biri olarak edindiğim tecrübeleri Saffet Durmuş ile paylaştım. Saffet Durmuş da Avusturya’yı yakından tanıyan birisi. Neden oralardakine benze r bir kayak tesisi Kardüz’e de yapılmasın? Düzce’nin turizm potansiyeli neden ortaya dökülmesin diyerek Avusturya Salzburg Kayak Federasyonu Başkanı Mr. Bartl’i davet ettik. Mr. Bartl buraya daha önce 3 defa gelmiş. Kendisi Düzce’yi yakından tanıyan, Düzce’nin turizm potansiyelinin farkında olan ve Düzce’nin turizm potansiyeli açısından bakir olduğunu söyleyen bir kişi. 1950 yıllarında Avusturya’da başlamış olan özellikle kayak konusunda faaliyetler konusunda tecrübe sahibi ve Düzce’de de bu faaliyetlerin başlaması konusunda verimli olacağı kanaatindeyiz.”

“Ben bu yöreyi yontulmamış bir pırlanta olarak görüyorum”
Avusturya Salzburg Kayak Federasyonu Başkanı Bartl Gensbichler, kentlerinde bulunan kayak merkezinin dünyaca ünlü bir merkez olana kadar edindiği deneyimlerini aktardığı konuşmasında şu ifadelerde bulundu:

“Burada Kardüz’ü gördük. Düzce’yi seviyoruz. Kardüz’e de bize benzer bir kayak merkezi kurulmasını istiyoruz ve bu konuda sizlere yardımcı olmak istiyoruz. Sadece tesisler ve kar yetmiyor. Burada genel olarak kayak yapmak için mutlaka bir konsept gerekiyor. Burası harika bir yöre. Ben bu yöreyi yontulmamış bir pırlanta olarak görüyorum. Bu pırlantanın yontulması gerekiyor. Burada siz de adım adım ilerleyip, gelecek 10-15 yıl içerisinde parmakla gösterilecek bir yer olabilirsiniz.”

Haber: Ö.YILMAZ

banner844
Yorumlar (16)
Veysel Bağcı 3 yıl önce
Hayde hayirlisi. Saffet bey.
Yeter be 3 yıl önce
Sadece laf var icraat yok daha 17 yaşındayım 17 yaşında çocuğum olana kadar bu karduze bişey yapilmayacak sanırım. Yeterince övüldü artık kesin millet bıktı duymaktan.
Düzceli 3 yıl önce
Düzcede yetkililer sadece kaldırım yapmasını biliyor.
Cabir bas 3 yıl önce
Yorum 2 Özcan budak in ilceye bitisik GÖLYAKA MERKEZ YESIL ALANLARINDA pesticid deryasi golf sahasi projesi NÏHAT celik in uyduruk fabrikalar ve 5800 ineklik besicilik projesi ile arsa mafiasi dinazorlarin ele geciremedikleri yaban hayati koruma ve gelistirme sahasi ilan edilmis 3000 dônûm yesil alandan avuclarini yalayanlar yillardir gôzlerini KARDÜZE dikmis durumdalar kesinlikle sôylûyorumki bunlarin saftirik kayak merkezi hayallerinin gercegi DINAZORLARIN YAYLA VîLLALARI HAYALLERîDîR
Cabir bas 3 yıl önce
Dûnyadaki kûresel isinma diye bir olusum var Kutuplarda ki buz daglari erimimekte Avusturya,Fransa ve Almanyadaki 2500 kayak sporu merkezinden yûzde altmisi kapanmis durumda faal olanlarinda bûyûk bir kismi elektrik gûcû ve su ile ûrettikleri suni kar ile ve helikopterlerle tasidiklari kar ile pistlerini yamamaktadirlar gelecek 15 yilda kalan kis sporu tesislerinin hepsi kapanacagindan bankalar bôylesi projelere kredi vermemektedirler bundan ôtûrû parasi olan hic kimse bu ise yatirim yapmaz
Düzceli vatandaş 3 yıl önce
Kardüze yatırım istemiyoruz doğayı mahvetmeyelim
Garip 3 yıl önce
Ey golyakalilar hani nerdesiniz bu iş en çok size yarıyacak ama uyuyorsunuz hani yorum .karduzumuz var derken iyi ama uyumaya devam edin.verrr mehteriii oncuuu.
Yuri 3 yıl önce
Mart ayında Salzburg daydım, adamlarda adım başı kayak merkezi var. Kış sporlarındaki başarıları tesadüf değil.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın