banner851

banner955

Namaz nerede kılınır?

Ülkenin dört bir yanında cenaze namazlarının nerede kılınacağı ile ilgili değişik uygulamalar vardır. Bu alışıla gelen uygulamalara itiraz edilebilir mi ?

Yerel Haber 16.09.2008, 17:31
227
Namaz nerede kılınır?
banner1032

Ülkenin dört bir yanında olduğu gibi, Düzce’nin de değişik yerlerinde cenazeler için kılınan namazların nerede kılınacağı ile ilgili değişik uygulamalar vardır. Kimi yerde cenaze namazı kılınan vakit namazının sonrasında cami bahçesinde kılınır, kimi yerde ise vakit namazı sonrasında cenaze mezarlığa getirilir ve cenaze namazı mezarlıkta kılınır.

Bu uygulamalar yıllardan bu yana süren neredeyse bir gelenek haline geldiğinden kimsenin itiraz etmekte aklına gelmez, gelse bile bunlar dikkate alınmaz. Ancak itirazlar hemen her cenazede hocaya yapılmaya başlayınca, Aziziye Camisi hocası Hayati hoca gibi, sabır, orucun verdiği hassasiyetle bir araya gelince zaman zaman itirazcıların üstü kapalı olarak uyarılmasına da neden olabilir.

Hayati hoca gazeteci arkadaşımız Alaattin Sevinç’in cenaze namazını kıldırmadan önce cemaate uyarıyı uslubun da yaparken mezarlıkta kılınacak namazın iki kat sevap kazandırdığını da eklemeyi unutmadı.

 

banner844
Yorumlar (0)
14
kapalı