banner851

banner614

SULAR ÇEKİLDİ

Hava sıcaklarının mevsim normallerinin üzerinde gitmesi Hasanlar Barajı’nda su seviyesinin azalmasına neden oldu. Yaz başında etkili olan yağışlarla su seviyesi yükselen barajda bu günlerde sular oldukça çekilmiş durumda.

banner619
Yerel Haber 13.09.2012, 18:11
208
SULAR ÇEKİLDİ

Düzce Ovası'na tarımsal sulamada ana kaynak olan Hasanlar Barajı’nda azalan su seviyesi dikkat çekiyor. Son yılların en sıcak yazlarından birini yaşayan Düzce’de, Hasanlar Barajı’nın son görüntüsü de bunu kanıtlıyor.
Sulama, taşkın kontrolü ve elektrik üretmek amacı ile 1965 - 1972 yılları arasında Düzce Yığılca karayolu üzerinde inşa edilen Hasanlar Barajında suyun büyük miktarda çekildiği gözleniyor.
Hava sıcaklığının Fındık randımanı üzerindeki etkileri sayılmazsa, Düzce'de kuraklığın ana parametrelerinden biri sayılan Hasanlar Barajı'ndaki su seviyesi, geçtiğimiz yıllarda rastlanmayacak seviyelerde olduğu görülüyor.
Hasanlar Barajı’nda, çekilen sular nedeniyle göl kıyısında sadece sondaj ve balıkçılık yapmak için kullanılan sandallar ve  su içmek için baraj yatağına inen koyunlar bulunuyor.
Barajın kendisini toparlayabilmesi için Eylül ayının ilk haftalarında başlayan sonbahar yağmurları bekleniyor.

 

Haber; S. KAŞKIR

banner844
Yorumlar (0)