banner851

banner614

TÜM İHTİŞAMIYLA ORTAYA ÇIKIYOR

banner619

Batı Karadeniz'in Efes'i olarak bilinen Konuralp bölgesindeki Prusias ad Hypium Antik Kenti'ndeki tiyatroda bu yılki kazı çalışmaları tamamlandı. Bölgede 3 aydır süren çalışmalar sonucunda elde edilen buluntular yarın Vali Zülkif Dağlı'nın katılımıyla düzenlenecek basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşılacak.

banner846
Yerel Haber 23.10.2017, 16:15 23.10.2017, 17:10
2740
banner844

Antik tiyatro, su kemerleri ve Roma Köprüsü gibi yapıların yer aldığı Prusias ad Hypium Antik Kenti bölgesinde 4 yıldır süren kazı çalışmaları ile tarih gün yüzüne çıkartılıyor. 

Çiftepınarlar Mahallesi'nde bulunan Prusias ad Hypium Antik Kenti'ne ait tiyatronun 2017 yılı kazı sezonu çalışmalarına 10 Temmuz 2017 tarihinde başlanmıştı. Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izni ile Düzce Konuralp Müzesi başkanlığında yapılan antik tiyatro kazı çalışmalarının bu yıl ki bölümünün tamamlandığını duyurdu.

3 aylık bir dönemi kapsayan 2017 kazı sezonu çalışmalarında elde edilen buluntular ve sezon boyunca yapılan çalışmalar ise yarın düzenlenecek basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşılacak. 

Düzce Valisi Zülkif Dağlı'nın katılımıyla yarın (24 Ekim) saat 14.30'da Düzce Konuralp Müzesi Müdürlüğü Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek toplantıda Düzce Üniversitesi'nden Yard. Doç. Dr. Emre Okan tarafından "Antik Tiyarto Kazı Çalışmaları" sunumu yapılacak. 

Diğer taraftan tarihi M.Ö. III. yüzyıla kadar uzanan Konuralp bölgesinde bulunan antik kentteki tiyatroda kazı çalışmaları 2013 yılından bu yana sürdürülüyor. Bölgenin gün ışığına çıkmayı bekleyen zenginlikleri Efes’e eşdeğer görülürken, kazı çalışmaları ile toprak altında saklı kalan Batı Karadeniz’in Efes’i ortaya çıkartılıyor. Karadeniz’de bu kadar iyi korunmuş Roma dönemine ait bir tiyatro yapısının olmadığını belirten uzmanlar, bu çalışmaların sonuçlarının hem arkeoloji dünyasına hem de Düzce'nin turizmine çok önemli getirilerinin olacağı görüşünde...  

Haber: C. ÜSTÜNER 

Yorumlar (7)
Öğrenci 4 yıl önce
Kazıda tıyatro ile ilgi ön çalışmaları olan ahmet hocaya verilir ve ekibini kendi kurarsa daha iyi sonuçlar alınır düzen tersten işlerse işbilmeyenlerle malesef buladar yol katediliyor ev sahibi kendi işini daha iyi yapar saygılar
Arkeolog 4 yıl önce
Böyle kazımı olur be 4 senedir açtıkları küçük bir kuyu.Büyükcaminin önünden alacan adamları varya konuralpi komple kazıp m.ö bilmemkaç sene öncesi şehirleri çıkarırlardı ortaya :)
Yerli 4 yıl önce
Kendimi bildim bileli orda çalışma var. Bi işi halledemediniz be
yerli-yersiz konuştun 4 yıl önce
inşaat kazısı değil hacı, vur kepçeyi üç güne bitsin, badana fırçasıyla yapılıyo o kazı...
kazım 4 yıl önce
merkez caminin orda abdest alınan yeri bizans çeşmesini ortaya çıkarıcaz diye yıktılar yaptınız işin hakkını vermiyorsunuz yazık.
cevap verene cevap 4 yıl önce
kaza kaza evlere kadar gelir istimlak eder bunlar, herşey beklenir..
kazıma cevap yazan kişi sende basamaklarda içki içenlerdensin belli.
kazım sana 4 yıl önce
nasl bir kafa sizinki, tarihten uygarlıktan bi haber ot gibi yaşıyorsnuz..daha bölgendki saklı tarihin kalıntılarını değerleri zenginliği ortaya çıkarmaya çalıştkları için sevineceğine abdest alınan yeri yıktılar diyorsun yaa...delirecemmm!