Yaklaşan fındık hasadı öncesinde Düzce Valiliğinde, Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi İzleme Kurulu Toplantısı düzenlendi. Toplantıda kente gelecek mevsimlik tarım işçilerinin yaşadıkları sorunların giderilmesine yönelik çalışmalar ele alınırken 18 yaşını doldurmamış kişilerin çalıştırılması durumunda hem tarla sahiplerine hem de ailelerine yaptırım uygulanacağı vurgulandı. Ayrıca fındık harman makinelerinin çalışma saatleri ile şartları da düzenlendi.

Yeşil altın fındıkta hasat dönemi yaklaşırken Düzce’de hazırlıklar devam ediyor. Ağustos itibariyle başlayacak olan hasat öncesi kente il dışından yüzlerce mevsimlik tarım işçisi gelmesi beklenirken Düzce Valiliğinde, Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesi İzleme Kurulu Toplantısı düzenlendi. Toplantıda işçilerin yaşayabileceği zorluklar ele alınırken ilgili kurum ve kuruluşların alması gereken önlemler belirlendi.

İzinsiz konaklamaya geçit verilmeyecek

Bu kapsamda Kaynaşlı ilçesi Üçköprü Köyü 607 nolu parseldeki mevsimlik tarım işçileri geçici yerleşim alanının 2023 sezonu için de kullanılacak. İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından geçici yerleşim alanının temizlik faaliyetleri yürütülerek içme ve kullanma suyu sağlanacak. Kamp alanları sürekli olarak kontrol edilecek. Öte yandan tüm belediyelerce gerekli kontrollerin titizlikle yapılarak, gezici mevsimlik tarım işçilerinin otobüs terminali, park ve bahçelerde gelişi güzel konaklama ve bekleme yapmalarına fırsat verilmeden toplanma alanlarına yönlendirilmesinin sağlanacak. İzin verilmeyen alanlarda konaklamaya ise kesinlikle geçit verilmeyecek.

Çocuk işçi çalıştıran yandı!

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü de gezici mevsimlik tarım işçilerinin çocukları için özel çalışmalar yürütecek. Çocuklara yönelik sosyal, kültürel ve eğitsel faaliyetler yapılarak çocuk işçiliğine set çekilecek. Çalıştırılan çocuk işçilerin ailelerine ve tarla sahiplerine idari yaptırım uygulanacak.

ÖZLÜ DÜZCE LİSESİ MEZUNU, ONA SORUN ÖZLÜ DÜZCE LİSESİ MEZUNU, ONA SORUN

Harman makineleri 22.00-07.00 arasında çalışamayacak

Toplantıda ayrıca fındık harman makinalarına yönelik de kararlar alındı. Buna göre yol kenarı ve yol üzerinde harman yapılamayacak. İşverenler tarafından fındık harman makinasında tecrübesiz ve bilgisiz kişilerin çalıştırılamayacak, iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli tedbirler alınacak. Yerleşim olan yerlerde 22.00-07.00 saatleri arasında harman makinası çalıştırmak ise yasak olacak. Çevre kirliliği ve orman yangınlarının önlenmesi açısından da vatandaşlar fındık cürufunu yakmamaları ve gübre ya da geri dönüşüm materyali olarak değerlendirmeleri konusunda uyarılacak.

Hasat tarihinin açıklanması bekleniyor

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından fındık toplama zamanının ise önümüzde günlerde belirlenerek açıklanması bekleniyor. Türkiye’nin stratejik tarım ürünü olan fındığın yüzde 15’ini tek başına üreten Düzce’de üreticilerin rekolte ve kalite kaybı yaşamamak için erken hasat yapmaması gerekiyor.