Akademik hayatı boyunca başarılı çalışmaların altına imza atan Yığılca’nın sevilen ismi İsmail Kılıç, Doçentlikten, Profesörlüğe yükseldi. Trakya Üniversitesi’nde bugüne kadar birçok akademik görevde bulunan Kılıç’ın profesörlük unvanı alması, Yığılca ilçesinde sevinç ile karşılandı.

İlk değerlendirmesini Öncü Haber Merkezi’ne yapan Prof. Dr. Kılıç, “Yığılca benim için çok değerli. Çocuklarımın ata topraklarını unutmamaları ve sürekli gelip – gitmeleri için, Yığılca’nın merkezinden ev aldım. Akademik hayatım boyunca da her yıl yaz mevsiminde fındık toplamak için gelirim. Görev yaptığım Trakya Üniversitesi’nde Yığılcalı öğrencilerimiz de okuyor. Yığılca’nın eğitimine katkı sağlamak için çalışacağım” dedi.

Pof. Dr. İsmail Kılıç kim?

07.02.1969 Düzce Yığılca ilçesi Bekirler Köyü doğumlu İsmail KILIÇ, 1989 yılında başladığı Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünden 1993 yılında lisans, Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde 1996 yılında yüksek lisans, Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya anabilim dalında 2003 yılında da doktora eğitimini tamamlamıştır. Doktora çalışması kendi bahçesinde ürettikleri “Fındık Tohumundan Lipaz Enzimi Saflaştırılması” üzerinedir.

Yüksek lisans eğitimini yaparken 1994 yılında Trakya Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İlköğretim Bölümü Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalına araştırma görevlisi olarak görev başlamış ve bu görevi 2005 yılına kadar sürdürmüştür. 2005 yılında Trakya Üniversitesi İlköğretim Bölümü Fen Bilgisi Anabilim Dalına Öğretim Üyesi olarak atanmış ve 2018 yılına kadar bu görevi yapmıştır. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde alan ve alan eğitimine yönelik pek çok ders yürütmektedir. 06.03.2018 tarihinde Kimya bilim dalında doçent unvanı almıştır. Doçentlik ünvanını aldıktan sonra 5 yıl boyunca Trakya Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimleri Bölümü, Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı’nda görev yapmıştır. 12.09.2023 tarihinde de Prof ünvanını almıştır. Bu zaman diliminde hocanın birçok uluslararası  ve ulusal yayını bulunmaktadır.

Prof. Dr. İsmail KILIÇ, Trakya Eğitim Fakültesi’ndeki akademik hayatı boyunca; hem fakülte hem de üniversite araştırma görevlisi temsilciliği, anabilim dalı başkanlığı, bölüm başkan yardımcılığı, bölüm başkanlığı, dekan yardımcılığı, fakülte ve yüksekokul kurulu üyelikleri, kariyer merkezi müdür yardımcılığı, ve halen yürütmekte olduğu TÜBİTAK dış danışman temsilciliği, Uzunköprü Meslek Yüksekokulu müdürlüğü bulunmaktadır.

HABER: Savaş ARI

Editör: Savaş Arı