Beslenme ve Diyet Uzmanı Doç. Dr. Binnur Okan Bakır, yılbaşı günü ve akşamında nasıl beslenilmesi gerektiğini açıkladı. Bakır, "Yılbaşı öncesi gün içinde küçük ve sık öğünler yapın. Bu öğünlerinizde mümkün olduğu kadar sağlıklı karbonhidratlara ve proteinlere yer verin" açıklamalarında bulundu.

Uzman Bakır, yılbaşı akşamı fazla besin tüketeceğine önceden şartlanmanın, tok olunsa da gereksiz tüketime neden olabileceğini belirtti. Sıkı bir diyet uygulayanlar yılbaşı akşamında aşırı yiyip sonrasında şok diyet ve detokslarla yılbaşı kaçamaklarını telafi ettiklerini belirten Bakır, yılbaşında çok yemek yemeye şartlanılmaması ve sonrasında şok diyetlerden ve detokslardan kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Y-1

“Gün içinde kendinizi aç bırakmayın”

DAVUT GÜLOĞLU DÜZCE'YE NE UMUT OLABİLİR NE VİZYON OLABİLİR? DAVUT GÜLOĞLU DÜZCE'YE NE UMUT OLABİLİR NE VİZYON OLABİLİR?

Her durumda aşırıya kaçmanın gereksiz olduğunu kaydeden Bakır, "En önemli şey yılbaşı akşamı fazlaca besin tüketeceğimizi önceden kabul ederek öncesi ve sonrası besin alımımızı aşırı kısıtlamaktır. Yılbaşı akşamı fazla besin tüketeceğine önceden şartlanmak, gerçekten canımız istemese de tok olsak da gereksiz yere tüketime neden olabilir. Yılbaşı akşamı çok yiyeceğinizi düşünerek gün içinde kendinizi aç bırakmayın." ifadelerini kullandı.

“Kolaylıkla telafi edilebilir”

Bakır, yılbaşı öncesi gün içinde küçük ve sık öğünler yenmesi gerektiğine dikkat çekerek “Bu öğünlerinizde mümkün olduğu kadar sağlıklı karbonhidratlara (tam tahıllar, taze sebze ve meyveler) ve proteinlere (yarım yağlı süt ürünleri) yer verin. Aşırıya kaçılmadığı sürece, bir gün için olağanın üzerinde porsiyon miktarları çok kabul edilebilir ve kolaylıkla telafi edilebilir. Bir öğünde aşırı tüketim sadece ağırlık artışı riski ile ilişkilendirilmemeli, metabolik ve fizyolojik olarak çok daha tehlikeli sonuçları olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

“Yılbaşı ertesi bol su için, basit şeker ve fazla tuz alımından kaçının”

Binnur Okan Bakır, yılbaşı akşamı kontrolsüz beslenmenin önüne geçmenin, gün içinde sık ve hafif öğünlerle beslenmek olduğunu aktardı. Yılbaşı akşam yemeğinin tek tabak ile sınırlandırılmasının kontrolü sağlayacağını belirten Bakır, “Tabağın yarısında sebze yemekleri ve salataya yer verilmesi sağlıklı bir tabak oluşturmamızı kolaylaştıracaktır. Yılbaşı gecesi fazlaca besin tüketildiyse sonrasında telafi yöntemi olarak aç kalmak, sadece sıvı veya tek bir besin grubundan tüketmek yine istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Onun yerine yılbaşı günü olduğu gibi ertesi gün de hafif ve sık öğünlerle beslenmek, takip eden günlerde rutin düzeninize ve ağırlığınıza dönmenize yardımcı olacaktır. Yılbaşı ertesi kendinizi aç bırakmayın, şok diyet/detoks gibi girişimlerden kaçının. Yılbaşı ertesi bol su için, basit şeker ve fazla tuz alımından kaçının. Yılbaşı ertesi rutin tüketimlerinizdeki porsiyonları azaltabilirsiniz ancak öğün atlamayın. Telafi edici davranışlar yerine olağan düzeninize devam edin. Yılbaşı öncesi veya sonrası çok az yemek, şok diyet veya detoks adı altında kısıtlayıcı beslenmek gibi davranışlar kısıtlayıcı/telafi edici davranışlar olarak tanımlanabilir. Bu davranışlar yaşamınız boyu sizi etkileyebilecek olan yeme davranışı bozukluklarını tetikleyebilir." İfadelerine yer verdi. ÖNCÜ HABER/AA