Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz Kahramanmaraş depreminin ardından Düzce İl Sağlık Müdürlüğü’nün 125 personel ile afet bölgesinde olduğunu belirtti. Öncü Haber’in sorularını yanıtlayan Yılmaz, Düzce’ye gelen yaklaşık 3 bin depremzedenin sağlık taramalarını da yapmaya başladıklarını ifade etti.

Deprem olduktan hemen sonra hazırlıklarını başlattıklarını söyleyen Yılmaz şu şekilde konuştu: “O gece tabi hepimiz için zor bir geceydi. Özellikle de Kahramanmaraş bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız için.  Büyük bir deprem, sarsıntı ve afet meydana geldi. O gece deprem olduktan hemen birkaç dakika içerisinde telefonlarımıza mesaj düşüyor depremin büyüklüğü ile alakalı AFAD tarafından. Bize bağlı olarak çalışan UMKE ekiplerimiz hemen hazırlıklara başladılar bölgeye intikal etmek üzere. İlk gece itibariyle bir saat içerisinde yaklaşık 5 gibi UMKE’de çalışan arkadaşlarımız 2 UMKE aracı ve 2 ambulans ile hemen bölgeye hareket ettiler. Saatler ilerledikçe ihtiyaç sayısının fazlalığıyla beraber Sağlık Bakanlığı’mızın da koordinasyonuyla bütün illerden hızlı bir şekilde bölgeye çok sayıda araç ve personel takviyesi gerçekleştirildi. Bu sayıyla alakalı da Sayın Bakanımız Fahrettin Koca 100 binin üzerinde personelin bölgede çalıştığını ifade ediyor. 

“3 HEKİMİMİZ TEKRAR O BÖLGEYE GEÇİCİ OLARAK GÖREVLENDİRİLECEK”

Biz de il olarak o gün itibariyle yaklaşık 18 tane aracımızı bölgede sadece ambulans değil diğer destek araçlarımızla da bölgeye intikal ettirdik. 12 tane ambulansımız, 2 UMKE aracımız, 1 tane afet arama kurtarma acil müdahale aracımız, 3 tanede destek aracı olmak üzere 18 araç ve yaklaşık 125 personelle bölgede hizmet vermeye, vatandaşlarımızın sağlığına kavuşmalarına, arama kurtarma faaliyetlerinde de arama kurtarma çalışmalarına devam ediyoruz.”

WhatsApp Image 2023-02-17 at 09.28.44 (1)

Deprem bölgelerine desteklerinin devam ettiğini ifade eden Sağlık Müdürü Yılmaz, “Tabi önümüzdeki süreçte de bölgeye destek vermeye devam edeceğiz. Tüm Türkiye’de ki Sağlık Müdürlükleri olarak o bölgede çalışmalarımız devam edecek. Hatta bugün veya yarın itibariyle 3 tane hekim arkadaşımız o bölgeye tekrar geçici görevle görevlendirilecek. Bütün yaralılarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Rahmetli olan vatandaşlarımıza da Allah rahmet eylesin diyorum. Çok büyük bir afet oldu. Milletimizin başı sağ olsun. Allah hepimizin yardımcısı olsun” şeklinde konuştu. 

“İLİMİZE GELEN DEPREMZEDELERİN SAĞLIK TARAMALARINI HEMEN BAŞLATTIK”

Sağlık Müdürü Yılmaz, “Biz tarama ekiplerimizi ve mobil sağlık ekiplerimizi hemen harekete geçirdik” diyerek şu ifadeleri kulandı: “Yaklaşık 3 bin civarı vatandaşımız o bölgeden bu bölgeye tahliye olmuş oldu. Bir kısmı kendi yakınları burada olduğu için evlerde bir kısmı da KYK yurtlarımızda. Hayırsever vatandaşlarımızda depremzedelerimizi misafir etmek için evlerini açtılar. Biz tarama ekiplerimizi ve mobil sağlık ekiplerimizi hemen harekete geçirdik. Daha önce de Covid zamanında yapmış olduğumuz gibi KYK yurdunda özellikle diş taraması, diğer sağlık taramalarını yapıyoruz. Bize ihbar gelen evlerde de yoğun şekilde yaşadıkları yani site şeklinde yaşamaya başladıkları yerlerde ki yerleşim bölgelerine de tarama araçlarımızı gönderip hem oradaki sağlık taramalarını, sağlık hizmetlerini, diğer ilaç hizmetlerini, diğer bizimle ilgili olan bakım ile ilgili hizmetleri orada gerçekleştirmeye başladık. Bu şekilde burada misafir etmeye devam ettiğimiz vatandaşlara da bu hizmeti vermeye devam edeceğiz.” HABER: Ece MUTLU- Ahmet ÇELİK