‘Kalkınma köylerden başlar.’ diyerek 2 dönemdir yürüttüğü Çiftlik Köyü muhtarlığı ve iş insanı kimliği ile yıllarca kamuya verdiği hizmetlerden edindiği tecrübeyi merkeze bağlı tüm köyler için kullanmak isteyen Ahmet Emin Atay, Türkiye Muhtarlar Derneği Düzce Şubesi başkanlığına talip oldu. Öncü Haber’e yaptığı açıklamada, yatırım pastasından tüm köylerin eşit ve adaletli şekilde pay alması için gerekirse bakanlıkların kapısında bile oturacağını belirten Muhtar Atay, “Her bir muhtarımıza her konuda yardımcı olmaya çalışacağız, dertleriyle dertleneceğiz.” dedi. Çiftlik Köyü Muhtarı Atay ayrıca yıllardır muhtarlara yeterince dokunamadığını savunduğu Türkiye Muhtarlar Derneği Düzce Şubesi’ne yeni bir soluk gelmesi gerektiğini vurguladı.

Düzce merkeze bağlı 88 köy muhtarını temsil eden Türkiye Muhtarlar Derneği Düzce Şubesi’nin Olağan Genel Kurulu 28 Mayıs 2024 Salı günü İl Özel İdaresi İş Merkezi’ndeki dernek binasında gerçekleştirilecek. Köylerin her alanda gelişmesi ve kalkınması hedefiyle yapılacak olağan kongre öncesi adaylığını açıklayan Çiftlik Köyü Muhtarı Ahmet Emin Atay, Öncü Haber’e yaptığı açıklamada, tek gayesinin memleketine en iyi hizmet sağlamak olduğunu vurguladı.

Whatsapp Görsel 2024 05 14 Saat 15.23.43 B60E8Bf9

“Düzce’mizi her alanda kalkındırmak için başkanlığa talip oldum”

Sözlerine kendisini tanıtarak başlayan Çiftlik Köyü Muhtarı Ahmet Emin Atay, iki dönemdir yürüttüğü muhtarlık görevinden edindiği tecrübe ve işi gereği kamuya verdiği hizmet dolayısıyla köylere hizmet götürmede kendisine olan güvenini şöyle anlattı:

KÜÇÜK KIZ GÖZYAŞLARI ARASINDA TOPRAĞA VERİLDİ KÜÇÜK KIZ GÖZYAŞLARI ARASINDA TOPRAĞA VERİLDİ

“Öncelikle biz doğma büyüme Düzceli’yiz. Bu benim 2. dönemim Düzce Merkez`e bağlı Çiftlik Köyü Muhtarıyım. 3 defa Düzcespor yönetiminde bulundum. Düzce’nin en büyük okulu Düzce Borsa İstanbul Meslek Lisesi’nde okul aile birliği başkanı oldum. Düzce’nin en büyük okulu olması sebebiyle de uyuşturucuyla mücadele komisyonunda da rol aldım Aktif dernek üyeliklerim var. Ticeretle meşgulüm ve hala kamuya hizmet veriyorum. Geçmişte 400 kişiye istihdam sağlayarak vergi rekortmenleri arasına girmişliğimiz de vardır. Muhtarlar Derneği`nin bütün aktif toplantılarına katıldım. Valiliğin organize ettiği bütün toplantılarda her daim olduk. Yıllardır da kamu sektöründe hizmet vermekteyim. Düzce bizim memleketimiz ve çok seviyorum. Şehrimizin tarım, turizm, sağlık, eğitim her alan kalkınması amacıyla yıllardır görüş ve önerilerimi hem yetkililere hem de sosyal medya aracılığıyla vatandaşlarımıza aktarıyorum. Bizim de bağlı olduğumuz derneğimizin kongre sürecinde daha iyi hizmet adına başkanlığa talip olmaya karar verdim.”

“Mevcut yönetimin kurumlarla bağı kopuk”

Whatsapp Görsel 2024 05 14 Saat 15.23.43 Ad5C0D9B

Yıllardır Tacettin Kaval’ın dernek başkanlığı koltuğunda oturduğu Türkiye Muhtarlar Derneği Düzce Şubesi’nde değişime olan ihtiyaca parmak basan Muhtar Atay, sözlerine şöyle devam etti:

“Mevcut yönetim çok kıymetli bir abimdir, çok iyi bir insandır. Fakat iyi insan olmak iyi yönetici olması anlamına gelmediğini düşünüyorum. Bütün kurumlarla da bağının kopuk olduğuna inanıyorum. Bütün muhtarların sel, afet, deprem, su ve yatırımlarla alakalı ihtiyaçları noktasında derneğimizin biraz arka planda kaldığına, muhtarlara derneğimizin dokunmadığına kanaat getirdiğim için aday oldum. Örnek veriyorum Allah nasip eder de Muhtarlar Derneği Başkanı olursam turizme katkı yapmak istiyorum. Örnek veriyorum Hasanlar Barajı, örnek veriyorum Efteni Gölü, örnek veriyorum bir teleferik neden yapılmasın yaylalara otel neden yapılmasın, kayak merkezi neden olmasın? Ben büyük düşünen, her zaman büyük pencereden hayata bakan bir insanım. Kamu sektörüne hizmet verdiğimden dolayı 70-80 ili gezdim. Düzce’yi diğer illere nazaran iki metrapol kentin arasında sıkışmış bir şehir olarak görüyorum. Ama bunun kontrolü aslında çok kolay. Düzce çok küçük bir il olduğu için diğer illere nazaran kontrolü daha kolay, işler daha hızlı yapılabilir. Halkla yüz yüze kalan, sıkıntılarıyla dertleşen muhtarlar olarak, tabandan gelen kişi olarak, alt kademeden gelen kişi olarak, sahayı gören bir kişi olarak ihtiyaç ve talepleri üst makamlara aktarıp gerekirse bakanlıklara kadar kapılara gidip bağdaş kurup oturup hakkımızı alana kadar Düzce’nin hakkını savunacağıma inandığım için 4 evladım ve eşimden izin alarak bu yola çıktım. Bunun tek sebebi var; Türkiye Muhtarlar Derneği Başkanı olarak tüm köylerin sorunlarıyla alakalı vali beyle, belediye başkanımızla, gerekirse diğer mülki amirlerle ve kurum müdürleri ile her ay toplantı yaparak işlerin giderilmesiyle alakalı gerekirse kalabalık giderek çözüm odaklı yaklaşacağıma çok inanıyorum.”

“Köylere doğalgaz için imar düzenlemesi gündemimizde ilk sıralarda”

Dernek başkanlığına seçilmesi halinde hava kirliliğinden muzdarip Düzce’nin köylerine doğalgaz verilmesini sağlayacak imar düzenlenmesi için girişimlerde bulunacağını söyleyen Atay, “Yaklaşık 4 yıldır benim köyümde doğalgaz var. Birincisi doğalgaz alabilmemiz için bir imar planı şart, bu teknik boyutla alakalı buna emin olabilirsiniz Düzce ili yönetimi çok başarılı. 81 ilde il, ilçe ve köylerinde doğalgaz olan iki ilden birisi Düzce. Biri İstanbul biri Düzce”. Yani o nedenle bu şu andaki yönetim çok başarılı, geçmiş yönetimde çok başarılı bugüne kadar kim ne hizmet verdiyse bu konuyla alakalı kimin hakkı geçtiyse Allah razı olsun. Çok kıymetli doğalgaz velinimet ama ne yazık ki hava kirliliği devam ediyor. Bununla alakalı farklı önlemlerin alınması taraftarıyım bu da bizim maddelerimizden birisi aslında.” dedi.

Whatsapp Görsel 2024 05 14 Saat 15.23.43 D1B68Ec9

“Herkesin derdi kendi derdimiz gibi anlayacağız”

Yönetim anlayışının omurgasını eşitlik ve adaletin oluşturacağına vurgu yapan Atay, son olarak şunları kaydetti: “Öncelikle Düzce’ye bir bütçe geliyor. Muhtarlarımızın talepleri ile alakalı bu bütçe değerlendirilip muhtarlarımıza nakdi dönüş sağlanıyor. Şu anda cumhurbaşkanımız ve bakanlarımızın, cumhurbaşkanı yardımcılarının açıkladığı tasarruf tedbirleri kapsamında ekonomik bir kısıtlamaya gidiyoruz. Düzce’ye gelen ödeneklerin eşit dağıtılmasıyla alakalı adaletli davranacağıma söz veriyorum. Sosyal medyayı kullanamayan, tuşlu telefon kullanan muhtarlarımız var. Bunları belli periyotlarda toplantıya davet edip okuluna şu parayı alabilirsin veya su borularıyla alakalı şunu yapabilirsin şeklinde bilgilendirme yapacağız. Herkesin derdi kendi derdimiz gibi anlayacağız. Yardımcı olmaya çalışacağız, dertleriyle dertleneceğiz. Bu konunun çok üzerine duruyorum çünkü kendini ifade edemeyen muhtar arkadaşlarımız da var. Benim siyasetle aram iyi; geçmişte il yöneticiliği de yaptım bir siyasi partide. Benim siyasetçilerle de aram iyi diye bana ödeme yapılmasın herkese eşit yapılsın. Özellikle bu ekonomik kısıtlama zamanında herkesin kendi yatırımlarıyla alakalı, dertleriyle alakalı devleti ve parayı harcama yetkileriyle alakalı adaletli davranılmasını sağlayacağıma söz veriyorum.”