12. Antalya YÖREX Fuarı’nda kentteki tüm paydaşları bir araya getirerek Düzce birlikteliğinin en güzel örneğinin yansıtılmasına ön ayak olan Oda Başkanı Bıyık, Düzce standına yüz binlerce ziyaretçinin akın etmesiyle girişimlerinin karşılığını gördü. Fuara Düzce TSO koordinatörlüğünde katılan firmalar da fuar boyunca çok sayıda iş bağlantısı gerçekleştirdi.

WhatsApp Image 2023-11-07 at 10.40.33

Antalya’da bu yıl 12.’si düzenlenen YÖREX Fuarı’na hem stantları hem de yöresel lezzetleri ile damga vuran Düzce’nin adından söz ettirmesinde etkin rol oynayan Düzce Ticaret ve Sanayi Odası, yaptığı açıklamada, Yöresel Ürünler Fuarı’nda Düzce standını yaklaşık 355 bin kişinin ziyaret ettiğini açıkladı.

Düzce’nin coğrafi işaretli ürünleri ilgi gördü

Kurumdan yapılan bilgilendirmede şunlar kaydedildi: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımlarıyla gerçekleştirilen açılış merasiminin ardından stantlar ziyarete açıldı. Üst düzey protokolün tamamı Düzce Standını muhtelif zamanlarda ziyaret ederken, fuarın en dikkat çeken standı Düzce standı oldu. Coğrafi işaretli ürünleri olan Düzce Kuzu Kestanesi, Kaplandede Kestanesi, Kestane Balı, Sarı Fındık, Kouralp Pirinci, Konuralp Pilavı, Melengücceği Tatlısı, Düzce Köftesi, Düzce Şırası, Düzce Kestane Kabağı, Fındıklı Tahin Helvası, Şeker Kamışı Pekmezi, Düzce Acıkası’nın yanı sıra Çilimli Bölgesi’nde yetişen ve yoğun ilgi gören Siyah Pirinç ile fuarın en gözde standı olmayı başardı.

WhatsApp Image 2023-11-07 at 10.40.31

Fuara kalabalık katılım

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası da fuara kabalık bir heyetle katılım sağladı. Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, Başkan Yardımcıları İbrahim Canpolat ve Cemal Aksan, Meclis Başkanı Tanju Acar, Meclis Başkan Yardımcıları Metin Topal, Murat Taştepe ve Murat Sert, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Emin Şen, Rıza Yıldız, Meclis Üyeleri Halil Uzun, Metin Şişman, Görkem Özdemir, Hasan Arslan, Nazmi Uçar, Ümit Yıldırım, İshak Şengüloğlu, Rasim Mercan, Ramazan Yıldırım, Nurettin Hızel, Hasan Mutlu ve Cengizhan Veziroğlu fuar boyunca Düzce Standında hazır bulundular.

WhatsApp Image 2023-11-07 at 10.40.34 (1)

Fuarın ilk iki gününde Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, ilçe ve belde belediye başkanları Düzce Standında hazır bulunarak ziyaretçilere Düzce ile ilgili bilgiler aktardı.”

Yeni hedef: AB Coğrafi İşaret Belgesi

Açıklamada, Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık’ın görüşlerine de yer verildi. Fuarı değerlendiren Bıyık, 100 metrekarelik standın Düzce’ye, Düzce’nin zengin çeşitliliğine yetmediğini, önümüzdeki fuarlarda çok daha büyük alanlarda Düzce’yi temsil edeceklerini söyledi. Bıyık, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun açılış konuşmasında değindiği AB Coğrafi İşaretli Ürünler konusunun öncelikli konularından biri olacağını belirterek, Düzce’nin zengin doğal ürünlerine en kısa zamanda AB Coğrafi İşaret Belgesi kazandırmak için çalışmalara başlanacağını söyledi. Erdoğan Bıyık, fuarın açılışı itibariyle kendileriyle birlikte Düzce standında katılımcıları ağırlayan Düzce Valisi Selçuk Aslan, Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz, Beyköy Belediye Başkanı Osman Kılıç ve diğer kamu kurum temsilcilerine teşekkür etti. Fuar planlaması itibariyle yoğun mesai harcayan Düzce TSO Turizm Ar-Ge Ofisi ve oda çalışanlarına ayrıca teşekkür eden Erdoğan Bıyık, Düzce’yi ve Düzce’nin yöresel ürünlerini hakkıyla tanıtmanın mutluğunu yaşadıklarını da sözlerine ekledi.

WhatsApp Image 2023-11-07 at 10.40.36

İlk gün yıldızı bal kabağı yatağında siyah pirinç pilavı

Düzce standının ilk gün yıldızının bal kabağı yatağında yapılan siyah pirinç pilavı olduğu aktarılan açıklama şöyle devam etti: “İlk olarak Düzce Valisi Selçuk Aslan’ın beğenisine sunulan pilav, katılımcılardan büyük ilgi gördü. Fuarın diğer günlerinden kestane, Konuralp pilavı, Düzce Köftesi ürünlerini muhteşem şovlarla katılımcıların beğenisine sunan Düzce ekibi, katılımcılardan tam not aldı.

WhatsApp Image 2023-11-07 at 10.40.34

TSO koordinatörlüğünde 16 firma katılım sağladı

12. Yöresel Ürünler Fuarı’na Düzce TSO koordinatörlüğünde 16 firma katılım sağladı. Düzce’den Antalya’ya firmaların kendi ürünleri ile birlikte katılımcılara ikram edilmek üzere götürülen ürünler büyük beğeni ile tüketildi. Fuarda; 100 kg siyah pirinç pilavı yapılarak 2 bin kişiye ikram edildi. Ayrıca fuarın 3. gününde yapılan 40 kg Konuralp Pirinci pilavı da 1500 kişiye ikram edildi. Her iki pilavı tadan katılımcılar lezzetlerine hayran kaldı. Fuarda yerel ve ulusal kanalların yanı sıra birçok gastronomi gurmesi Düzce standını ziyaret ederek tanıtım gerçekleştirdiler.

WhatsApp Image 2023-11-07 at 10.40.39

İkramlar göz de karın da doyurdu

3 binden fazla broşür, 350 hediye paketi, 2 bin tanıtım materyali katılımcılar tarafından ilgiyle tüketildi.

Fuar boyunca Düzce standını ziyaret eden misafirlere; 2 bin adet tombul tulumba, 600 adet Melengüccegi Tatlısı, 50 kilo Düzce Köftesi, 50 kilo Düzce Şırası, 100 kilo Siyah Pirinç, 40 kilo Konuralp Pirinci, bin adet Uzay Gazoz, 10 kilo Düzce Acıkası, 5 kilo Fındık Ezmesi, 40 kilo Düzce Sarı Fındığı, 40 Kilo Düzce Kestane Çeşitleri, 10 kilo Kabak Pestili, 10 kilo çilek ve ahududu reçeli, 5 kilo Ciez Ekmeği ikram edildi.

WhatsApp Image 2023-11-07 at 10.40.35

“60’tan fazla iş bağlantısı gerçekleştirildi”

Fuara Düzce TSO koordinatörlüğünde katılan firmalar fuar boyunca 60’tan fazla iş bağlantısı gerçekleştirdi. Firmalara bayilik ve frachaise başvuruları en üst düzeye ulaştı. Fuar sonunda Düzce’den fuara katılan firmalar Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’na teşekkür ederken, ilk kez bu şekilde organize katılım sağlandığını ve Düzce Standının ilk kez bu kadar ilgi çektiğini ifade etti. Sıcak satışlardan ve kendilerine olan ilgiden çok memnun olduklarını belirten firma temsilcileri, önümüzdeki sezonda yapılacak olan fuar organizasyonlarına Düzce TSO önderliğinde daha da iyi hazırlanacaklarını da sözlerine ekledi.”