Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz Pazartesi günü Kabine Toplantısı’nın ardından açıkladığı fındık fiyatları, üreticilerin beklentilerinin altında kaldı. TMO’nun alım şartlarını gerekçe gösteren üreticiler, tüccarda fiyatların daha da düşeceğine dikkat çekiyor.

PEŞİN ÖDEMEK İSTEYENLERE YÜZDE 25 İNDİRİM PEŞİN ÖDEMEK İSTEYENLERE YÜZDE 25 İNDİRİM

Açıklanan fiyatların, üretim ve işçi maliyetlerinin altında kaldığını açıklayan Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Kadir Mutioğlu ise, fiyatların yeniden güncellenmesi ile ilgili CİMER’e başvuruda bulundu.  1 kilogram fındığın üreticiye maliyetinin 80 TL olduğuna vurgu yapan Mutioğlu, başvurusunda taban fiyatın 100 TL olmasını istedi.

365322579_1888093834921407_1223227206655675232_n

Üreticilerin açıklanan fiyatlar altında zarar edeceğini kaydeden Mutioğlu, başvuru metninde şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Cumhurbaşkanım ve devlet büyüklerimiz; Düzce Akçakoca Ziraat Odası Başkanı olarak açıklanan fındık fiyatları ile alakalı, görüş bildirmek istedim. Son bir senede tarım ilacı ve işçiliğe yüzde 100’e yakın zam geldi. Akçakoca Ziraat Odası Başkanlığı olarak 1 kilogram fındığın üreticiye maliyetini 80 TL olarak hesapladık. Fındığımızı TMO’nun alacağı fiyattan satarsak elimizde hiç para kalmıyor. TMO çatlak veya farklı sebeplerden fındığımızı almazsa, tüccara 70 – 75 TL arasında satmaya mecburuz ve zarar ediyoruz. Fındık fiyatlarını tekrardan gözden geçirmenizi umut ediyoruz. Çiftçilerimizin emeğinin karşılığını alması ve tarımın ileriye dönük daha dönük, daha verimli ve daha kaliteli üretim yapmasını sağlamak için fındık fiyatlarının 100 TL olarak güncellenmesinin, Akçakoca Ziraat Odası Başkanlığı olarak görüş bildirmemiz gerekmiştir. Gereği bilgilerinize arz olunur.”

HABER: Savaş ARI