Düzce’nin merkez ilçesine bağlı Doğanlı mevkii D-100 karayolu üzerinde bulunan araziye yapılan inşaat alanında, kazı çalışmaları sonucunda temelinde su birikintisi oluştu. Düzce’de 23 Kasım’da yaşanan depremin ardından yıkılan binaların molozlarının inşaat alanının temeline döküldüğü iddia edildi.

WhatsApp Image 2023-02-19 at 13.27.10 (1)

Çevredeki vatandaşlar tarafından şikâyete konu olan inşaat alanına giden Öncü Haber ekibi, temelden çıkan su birikintisini ve moloz yığınlarını görüntüledi.  

İnşaatın temelinde su birikintisi oluşurken, inşaatın deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı tartışmalara neden olurken Öncü Haber ekibi ile görüşen Düzce Üniversitesi Mimarlık Fakültesi emekli öğretim üyesi ve inşaat mühendisi Dr. Hakan Polat zemin güçlendirmesi ile ilgili şunları söyledi:

“Moloz yığınları ile kesinlikle zemin güçlendirmesi olmaz. Zemin güçlendirmenin kendine göre yöntemleri vardır. Zemin malzeme ile doldurulacaksa kaya olmalıdır. Çünkü beton gözeneklidir, zamanla suyu çeker ve su betonu dağıtır.

Zemin kazıldıkça su çıkıyor ise ilk önce suyu drenaj yöntemiyle uzaklaştırılması gerekir. Daha sonra ise gözeneği az olan kaya zeminde kullanılmalıdır. Yoksa kaş yapayım derken göz çıkarırsınız. Kesinlikle moloz yığını, tuğla, beton ile zemin iyileştirilmesi yapılmaz. Çevre drenajı olmadan zemin iyileştirmesi de olmaz.”

Konuyu Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Günden’e ileten haber ekibimiz konuyla ilgili açıklama bekliyor.