Göğsünde ağrı, sıkışma gibi şikayetleri bulunan 66 yaşındaki Z. K.nin, aort damarında tıpta anevrizma olarak ifade edilen balonlaşma saptandı. Normal bireylerde 35 mm genişliğinde olan aort damarının, hasta Z.K’de 82 mm genişliğe ulaştığı tespit edildi. Hayati risk taşıyan hasta, kendisini Düzce Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi doktorlarına emanet etmeye karar verdi.

A-3

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinden Düzce Üniversitesi  Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğine gelen hastanın yapılan tetkiklerinin ardından ameliyat edilmesine karar verildi.  Düzce Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İhsan Sami Uyar’ın başında bulunduğu ekip, başarılı bir operasyonla balonlaşmış aortu değiştirdi.

Öncesi

Hastanın aort damarının normalde olması gerekenden 3 kat fazla büyük olduğunu belirten Prof. Dr. Uyar,  hastanın aort damarının yırtılmadan bu zamana kadar gelmiş olmasının nadir yaşanan bir durum olduğunu vurguladı.  Aort yırtılmasının etkilerinin ölümcül olabildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Uyar, hastanın ameliyat sonrası takiplerinin iyi olduğunu ve sağlıkla taburcu ettiklerini ifade etti.